Güneş enerjisi ile reyhan kurutma sisteminin tasarlanması, imalatı, deneysel incelenmesi ve alternatif yöntemlerle karşılaştırılması
Experimental study, design and production of purple basil drying system with solar power and comparison with alternative methods
  1. Tez No: 608021
  2. Yazar: MERVE NUR POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yüksek Lisans Tezi GÜNEŞ ENERJİSİ İLE REYHAN KURUTMA SİSTEMİNİN TASARLANMASI, İMALATI, DENEYSEL İNCELENMESİ VE ALTERNATİF YÖNTEMLERLE KARŞILAŞTIRILMASI Merve Nur POLAT İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı 57 + ix sayfa 2019 Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Tarkan KOCA Gıdaların hijyenik şartlarda kurutulması büyük öneme sahiptir. Tarımsal ürünlerin açık alanda yere serilerek kurutulması aflatoksin gibi zararlı etkilerin oluşmasına sebep olmaktadır. Ürün kurutucuları ile ürün kalitesinin korunarak kurutulması amaçlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında güneş enerjisi destekli reyhan kurutma sistemi tasarlanmış ve imalatı gerçekleştirilerek mor reyhan bitkisi kurutma deneyleri yapılmıştır. Deneyler üç grup şeklinde gerçekleştirilmiştir. Birinci grup deneylerde 21 gr başlangıç kütlesine sahip reyhanlar kurutma kabinine konmuş ve sıcaklık istenen değere ulaştığında sabit tutularak kurumanın gerçekleşmesi sağlanmıştır. Farklı günlerde sıcaklıklar 45 ºC, 50 ºC, 55 ºC 'ye ulaştığında sabit tutulmuş ve birer saat aralıklarla kütle ölçümleri gerçekleştirilmiştir. İkinci grup deneylerde kurutma makinesinde sıcaklık 45 ºC, 50 ºC, 55 ºC, 60 ºC 'ye ulaştığında sabit tutularak 21 gr başlangıç kütlesine sahip reyhanlar kurutma makinesinin içerisine konmuş ve kuruma gerçekleştirilmiştir. Üçüncü grup deneylerde ise kurutma fırını güneşte bekletilerek birinci grup deneylerdeki aynı sıcaklıklara ulaşıldığında 50 gr başlangıç kütlesine sahip reyhanlar kurutma kabinine konularak kurumaları sağlanmıştır. Yapılan bu deneyler sonucunda, sıcaklık artışına bağlı olarak kuruma süreleri 3 ile 7 saat arasında olmuştur. Kurutma işlemlerinin tamamlanmasının ardından kurutulan ürünlerin su aktivitesi ve renk analizi deneyleri yapılmıştır. Renk analizi deneyleri sonucunda taze ve farklı sıcaklıklarda kurutulan reyhan yapraklarının L*, a*, b*, C*, H˚, ΔE, BI değerlerine ulaşılmıştır. Deneyler sonucunda su aktivitesi değerleri 0,454 ile 0,405 aralığında bulunmuş ve literatürde belirtilen 0,6 değerinden küçük olduğundan üründe kuruma sağlanmıştır. Yapılan deneylerde elde edilen sonuçlar, literatürde yer alan diğer çalışmaların sonuçları ile kıyaslanmıştır. Analizler sonucunda imalatı gerçekleştirilen bu sistemin başarılı bir şekilde reyhanın kurutulmasına olanak sağladığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Mor Reyhan, Kurutma Sistemi, Güneş Enerjisi
Özet (Çeviri)
Master Thesis EXPERIMENTAL STUDY, DESIGN AND PRODUCTION OF PURPLE BASIL DRYING SYSTEM WITH SOLAR POWER AND COMPARISON WITH ALTERNATIVE METHODS Merve Nur POLAT Inonu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering 57 + ix pages 2019 Supervisor: Assist. Prof. Dr. Tarkan KOCA Hygienic drying of food is of great importance. The spreading of agricultural products on the ground in the open area causes harmful effects such as aflatoxin. It is aimed to protect the product quality with product dryers. Within the scope of this study, solar energy supported basil drying system was designed and manufactured and purple basil plant drying experiments were carried out. The experiments were carried out in three groups. In the first group of experiments, the basins having an initial mass of 21 g were placed in the drying chamber and kept constant when the temperature reached the desired value. When the temperatures reached 45 ºC, 50 ºC, 55 ºC on different days, the mass was measured at one hour intervals. In the second group of experiments, when the temperature reached 45 ºC, 50 ºC, 55 ºC, 60 ºC in the dryer, the basins having an initial mass of 21 g were put into the dryer and dried. In the third group of experiments, the drying oven was kept in the sun and when the same temperatures were reached in the first group of experiments, the basins having a starting mass of 50 g were placed in the drying cabinet and dried. As a result of these experiments, drying times were between 3 and 7 hours depending on the temperature increase. After the drying process, water activity and color analysis of the dried products were performed. As a result of color analysis experiments, L*, a*, b*, C*, H˚, ΔE, BI values of fresh and dried basil leaves were obtained. As a result of the experiments, the water activity values were found to be between 0,454 and 0,405 and drying was provided in the product since it was smaller than 0,6 in the literature. The results obtained from the experiments were compared with the results of other studies in the literature. As a result of the analysis, it was found that this system, which was manufactured, enables the drying of the basement successfully. KEYWORDS: Purple Basil, Drying System, Solar Energy