The effects of planning time on English language learners' complexity, accuracy, and fluency in writing
Planlama zamanının İngilizce öğrenenlerin yazmadaki sözdizimsel karmaşıklık, hatasızlık ve akıcılık üzerindeki etkileri
- Tez No: 608069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, başlangıç seviyesinde İngilizce öğrenen öğrencilerin sözdizimsel karmaşıklık, hatasızlık ve akıcılık düzeyleri bakımından yazılı üretiminin dil öğrenme ödevinin planlama koşulundan ne şekilde etkilendiğini bulmaktır. İkincil amaç ise yazılı dil ölçütleri ile yazma kaygısı arasındaki korelasyonu bulmaktır. Çalışmanın sonuçları, iki etkili bilişsel ödev zorluğu hipotezini izleyerek rapor edilmiştir: Biliş Modeli ve Sınırlı Dikkat Kapasitesi Modeli. Modellerden ilki, insanlardaki çoklu dikkat kaynakları sayesinde bir ödevin bilişsel karmaşıklık seviyesinin artmasının, doğruluk ve karmaşıklığının artmasına yol açtığını iddia ediyor. İkincisi, sınırlı dikkat kapasite modellerini desteklemektedir ve hem doğruluk hem de sözdizimsel karmaşıklığa eşzamanlı dikkat göstermenin muhtemel olmadığını belirtmektedir. Çalışmada bilişsel zorluk ödev öncesi planlama koşulu yönünden değiştirilmiştir. Çalışmaya üniversitede İngilizce öğrenen yirmi öğrenci katılmış ve bu katılımcılardan kendilerine verilen resimlerden yola çıkarak iki adet farklı hikaye yazmaları istenmiştir. Fakat bunları iki farklı görev koşulu -görev öncesi planlama (PTP) ve görev öncesi planlama (NP) - altında yapmışlardır. Yapılan analiz sonucunda öğrencilerin daha basit ödev koşulunde (PTP) daha hatasız anlatılar ürettikleri, ancak planlama türünün akıcılık veya sözdizimsel karmaşıklık seviyelerini etkilemediği tespit edilmiştir. Yazma kaygısı ile yazınsal ölçütlerden ancak biri ile korelasyon bulunmuştur. O da hatasızlıktır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to find out if elementary level English as a foreign language students` written accuracy, fluency, and syntactic complexity levels are affected by planning condition of a task. Secondarily, the relationship between writing anxiety and the three language dimensions is examined. The results of study are reported by following two influential task complexity hypotheses: the Cognition and the Limited Attentional Capacity. The former claims that increasing complexity level of a task leads to an increase in accuracy and complexity thanks to multiple attentional capacity of human brain. The latter supports limited attentional capacity models and states that paying simultaneous attention to both accuracy and syntactic complexity is not probable. In the study, twenty university students studying English produced two different narratives based on two sets of pictures under two different task conditions: pre-task planning (PTP) and no pre-task planning (NP). Accuracy of written language production was measured by ratio of errors per T-unit and errors per 100 words. On the other hand, written fluency was measured by counting words and syllables per minute. Syntactic complexity was measured by mean length of T-units and clauses per T-units. Moreover, writing anxiety was measured by Second Language Writing Apprehension Inventory. As a result of the analysis, it was found out that students produced more error free narratives under simpler task condition (PTP) but the planning type did not impact either fluency or syntactic complexity levels. Regarding writing anxiety, correlation was only found with accuracy.