The effects of conflict at work on eudaimonic and hedonic well-being of the employees: Psychological empowerment, conflict management styles and trust to supervisor as moderators
İş yaşamındaki çatışmanın anlam ve hazsal iyi oluş üzerindeki etkileri: Psikolojik güçlendirme, yöneticiye güven ve çatışma yönetim tarzlarının düzenleyici rolü
  1. Tez No: 608165
  2. Yazar: ONUR VANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çalışanlar her gün işyerlerinde çeşitli sorunlarla ve çatışma ortamlarıyla karşılaşmaktadır. Bunlar ilişki ya da görev çatışması olarak karşılarına çıksa da kişilerin yapıcı ya da yıkıcı tarzda çatışmayı yönetmeleri, bu çatışmadan ne şekilde etkileneceklerini belirlemede önemli bir unsurdur. Buna ek olarak, psikolojik güçlendirme ve yöneticiye güven, çalışanların iş yerlerinde yaşadığı mutluluğu etkileyen önemli faktörlerden ikisi olarak öne çıkmaktadır. Bu tezin amacı görev ve ilişki çatışmalarının anlam ve hazsal iyi oluş üzerindeki etkilerini psikolojik güçlendirme, yöneticiye güven ve çatışma yönetim tarzlarının düzenleyici etkilerini de modele dâhil ederek incelemektir. İş yeri çatışması görev ve ilişki çatışması olarak iki alt boyutta incelenirken aynı şekilde çatışma yönetim tarzları da yapıcı ve yıkıcı olarak iki alt boyutta incelenmiştir. Çalışmanın katılımcıları satış ve pazarlama profesyonelleri arasında seçilmiş olan ve direkt yönetici ile çalışan çalışanlar arasından seçilmiştir. 412 katılımcının katıldığı bu çalışma gerek akademik literatür için gerekse iş hayatı için önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Each and every day employees face with a conflict whether it is driven from relations or tasks these are being performed. The outcomes of these conflicts usually have a significant effect on any type of well-being depending on the conflict handling styles whether they are constructive or destructive. Furthermore, trust to supervisor and psychological empowerment are also two of the most important variables in the work place these affect well-being of the employees. This thesis assesses the effects of conflict at work on eudaimonic and hedonic well-being with moderators as psychological empowerment, conflict management styles and trust to supervisor. Conflict at work is measured and analyzed with two sub-dimensions as task conflict and relationship conflict where also conflict handling styles are analyzed with two sub-dimensions as constructive and destructive. As a sample space, sales and marketing professionals with direct line managers are set and 412 respondents have responded the survey. Results are beneficiary not only for academic literature but also for the business life.