Transobturatuar tape operasyonu uzun dönem sonuçları: Retrospektif analiz
Long- term results of transobturatuar tape operation: Retrospective analysis
  1. Tez No: 846581
  2. Yazar: SEVGİ NUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KUMBASAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Stres üriner inkontinans cerrahisinde yaygın olarak kullanılan Trans Obturator Tape operasyonunun beş yıllık sonuçlarının analiz edilmesi. Gereç-Yöntem: Retrospektif tasarımdaki bu araştırma, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tek merkezde gerçekleştirilmiştir. 2017-2018 yılları arasında çalışmanın yürütüldüğü klinikte stres üriner inkontinans ve stres baskın mikst üriner inkontinans endikasyonları ile Trans Obturator Tape operasyonu geçiren ve araştırma kriterlerine uygun olan hastalar çalışmaya davet edildi. Katılımcılardan preoperatif ve postoperatif beşinci yıla ilişkin semptomlar (sıklık, disüri, noktüri, inkontinans, urgency) sorgulandı. Disüri, disparoni, mesh hassasiyeti şiddet değerlendirilmeleri Görsel Analog Skala ile gerçekleştirildi. Üriner inkontinans semptom ve hayat kalitesi değerlendirmeleri Ürogenital Distress Envanteri Kısa Formu ve İnkontinans Etki Kısa Formu ile yapıldı. Jinekolojik muayene ile pelvik organ prolapsusu, inkontinans, mesh erozyonu değerlendirildi. Bulgular: Beşinci yılda TOT operasyonunun subjektif başarısı %94.3'tü. İşeme fonksiyon bozukluklarının sıklığı preoperatif döneme göre daha yüksekti. Ancak aşırı aktif mesane semptom kompleksine sahip hasta sıklığı %14.3'tü ve preoperatif dönem ile benzerdi. Mesh erozyonu sıklığı %2.9'du. Şiddetli disparoni, disüri ve bacak ağrısı olan hasta gözlenmedi. Postoperatif beşinci yıl UDI-6 toplam ve stres ve obstrüksiyon semptomatolojisini ifade eden sorulara ilişkin ortalama skorları preoperatif döneme göre anlamlı düşüktü (sırası ile p= 0.000, p= 0.002). Benzer şekilde IIQ-7 skorları da preoperatif döneme göre anlamlı düşüktü (p= 0.000). Sonuç: Stres üriner inkontinans ve stres baskın mikst üriner inkontinans tedavisinde TOT prosedürü postoperatif beşinci yılda yüksek subjektif başarı oranlarına sahiptir ve preoperatif döneme göre daha yüksek bir yaşam kalitesi ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To analyze the five-year results of the Trans Obturator Tape operation, which is widely used in stress urinary incontinence surgery. Materials and Methods: This retrospective design study was conducted in a single center at Istanbul Health Sciences University Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital. Patients who underwent Trans Obturator Tape operation with indications of stress urinary incontinence and stress-predominant mixed urinary incontinence in the clinic where the study was conducted between 2017 and 2018 and who met the research criteria were invited to the study. Participants were questioned about preoperative and postoperative symptoms (frequency, dysuria, nocturia, incontinence, urgency). Severity evaluations of dysuria, dyspareunia, mesh sensitivity were performed with the Visual Analog Scale. Urinary incontinence symptom and quality of life evaluations were made with the Urogenital Distress Inventory short form and Incontinence Impact Short Form. Pelvic organ prolapse, incontinence, and mesh erosion were evaluated through gynecological examination. Results: The subjective success of the TOT operation in the fifth year was 94.3%. The frequency of urination dysfunctions was higher than in the preoperative period. However, the frequency of patients with overactive bladder symptom complex was 14.3% and was similar to the preoperative period. The frequency of mesh erosion was 2.9%. No patients with severe dyspareunia, dysuria and leg pain were observed. In the fifth postoperative year, UDI-6 total and mean scores for questions expressing stress and obstruction symptomatology were significantly lower than the preoperative period (p = 0.000, p = 0.002, respectively). Similarly, IIQ-7 scores were significantly lower than the preoperative period (p = 0.000). Conclusion: The TOT procedure in the treatment of stress urinary incontinence and stress-predominant mixed urinary incontinence has high subjective success rates at the fifth postoperative year, and the procedure is associated with a higher quality of life in the fifth postoperative year than in the preoperative period.