Üniversite öğrencilerinde cep telefonu problemli kullanımının yeme bozuklukları ve sosyal anksiyete ile ilişkisi
Relationship between problematic smartphone use, eating disorders and social anxiety among university students
  1. Tez No: 608276
  2. Yazar: AYŞE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Cep telefonu problemli kullanımı; cep telefonu kullanımının zararlarına rağmen kişinin bu durumu sınırlandıramaması olarak tanımlanır. Cep telefonu problemli kullanımı genç yaş grubu olan üniversite öğrencilerinde daha sık olmakla birlikte, sosyal anksiyete ve yeme bozuklukları ile birbirlerine eşlik edebilirler. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde cep telefonu problemli kullanımının sosyal anksiyete ve yeme bozuklukları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel tipte olan bu çalışmanın evrenini İnönü Üniversitesi'nde eğitim gören 28669 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü; %95 güven aralığında %80 güçle, referans çalışmanın cep telefonu problemli kullanım oranı %28,2 temel alınarak 308 kişi olarak hesaplanmıştır. Çalışmada kullanılan anket formunda öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, cep telefonu kullanımına ilişkin veriler, Cep Telefonu Problemli Kullanım Ölçeği, Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği ve Yeme Tutum Testi yer almaktadır. İstatistiksel analizlerde Ki-Kare testi, Student t, One Way ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Spearman Korelasyon Testi ve Binomial Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubundaki öğrencilerde cep telefonu problemli kullanım oranı %46,1, sosyal anksiyete oranı %48,3, yeme davranış bozukluğu oranı ise %14,7'dir. Yaş, cinsiyet, fakülte, gelir düzeyi, anne baba eğitim durumu ve alkol kullanımı ile Cep Telefonu Problemli Kullanımı Ölçeği toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Problematic smartphone use is defined as an individual's failure to restrict his/her smartphone use despite its adverse effects. Problematic smartphone use is common among the young including university students, in particular, and may be accompanied by social anxiety and eating disorders. The present study aims to investigate the relationship between problematic smartphone use and social anxiety and eating disorders among university students. Materials and Method: The population of this cross-sectional study comprised 28,669 students from İnönü University. The sample size was calculated as 308 participants at a confidence interval of 95% and a statistical power of 80%, considering that the amount of problematic mobile phone use in the reference study was 28.2%. The questionnaire form used in the study included the sociodemographic characteristics of students, data concerning their smartphone use, the Problematic Smartphone Use Scale, the Liebowitz Social Anxiety Scale and Eating Attitudes Test. For statistical analysis, the chi-squared test, the Student's t-test, one-way ANOVA, Mann−Whitney U test, Kruskal−Wallis one-way analysis of variance, Spearman's rank correlation coefficient and binomial logistic regression analysis were used. Results: The rate of problematic smartphone use, social anxiety and eating behaviour disorder were 46.1%, 48.3% and 14.7%, respectively, among the students in the study. No significant correlation was found between age, gender, faculty, income level, the educational background of parents and alcohol consumption and problematic smartphone use (p > 0.05). Cigarette use and smartphone use duration were significantly correlated to the total score on the Problematic Smartphone Use Scale (p < 0.05). Conclusion: The rate of problematic mobile phone use is high among university students, and the total scores on the Problematic Smartphone Use Scale increase as the duration of smartphone use increases. Students should be informed through training sessions to minimise problematic smartphone use.