Yeşil muhasebe sisteminin bir dalı olan karbon muhasebesi ve bir termik santralde uygulama
Carbon accounting which is branch of green accounting system and application in thermal power plant
- Tez No: 608325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Son yıllarda işletmelerin çevreye verdikleri zararların önlenmesi ile ilgili tartışmalar, küresel ısınmanın etkisiyle daha fazla ön plana çıkmıştır. Bu konu Kyoto Protokol'ü ile küresel düzeyde yaptırımlarla çözümü amaçlanmıştır. Çevre ile ilgili uluslararası yaptırımların oluşması, karbon ticareti, karbon muhasebesi ve karbon vergileri gibi kavramların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışmanın amacı, sera gazı emisyonları ile ilgili finansal nitelikli işlemlerin muhasebeleştirilmesini uygulamalı bir şekilde açıklamaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de faaliyet gösteren bir termik santralde araştırma yapılmıştır. Bu işletmenin sera gazını azaltmak amacıyla yapmış olduğu işlemleri muhasebeleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, debates on the prevention of environmental damage by enterprises have come to the forefront with the effect of global warming. This issue is aimed to be solved by Kyoto Protocol and sanctions at global level. The formation of international sanctions on the environment has led to the introduction of concepts such as carbon trade, carbon accounting and carbon taxes. The purpose of this study is to explain the accounting of financial transactions related to greenhouse gas emissions in a practical way. For this purpose, research was conducted in a thermal power plant operating in Turkey. The transactions carried out by this company to reduce greenhouse gas are accounted for.