ST yükselmelı mıyokart enfarktusu geçiren hastalarda vücut kitle indeksinin hastane içi mortalite üzerine etkisi
The effect of body mass index on in- hospital mortality in patients with ST elevation myocardial infarction
- Tez No: 608543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN YÜCEL KARABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
AMAÇ : STYME; Primer PCI uygulamalarındaki gelişmelere, etkin antitrombotik ve diğer medikal tedavilere rağmen yüksek hastane içi mortaliteyle seyretmektedir.Hastane içi mortaliteyi etkileyen daha fazla prediktörün bilinmesi ; hastaya ait riski tahmin etmede ve hastaya uygun tedavilerin sağlanmasında ve mortalite oranlarını azaltmada etkili olmaktadır.Çalışmamızda VKİ nin STEMI hastalarında hastane içi mortalitede bağımsız bir prediktör olup olmadığını saptamayı ve aralarındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçladık. YÖNTEM: Tek merkezli ve retrospektif olarak dizayn edilen çalışmamızda, Şubat 2017 ileEkim 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine miyokardiyel iskemi semptomları ile başvuru sonrası akut koroner sendrom tanısı ile hastaneye yatışı yapılan 18 yaş ve üzeri hastalar arasından elektrokardiyografisinde en az iki komşu derivasyonda ≥1 mm ısrarcı ST segment yükselmesi olan ve VKİ değerleri kaytılı 1357 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Birincil sonlanım noktası olarak hastane içi mortalite belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVES: Despite the advances in primary PCI strategies and effective antithrombotic and other medical therapies, STEMI has a high in-hospital mortality rate. Knowing more predictors affecting in-hospital mortality provides estimating the patients risk,receiving more appropriate treatment and lowering the mortality rates. In this study, we aimed to determine whether BMI is an independent predictor of in-hospital mortality in STEMI patients and how the relationship between BMI and mortality. METHOD : In our single center and retrospective study, among 18 year-old and older patients who presented to Sağlık Bilimleri University Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital emergency department with symptomps suggesting myocardial ischemia and were admitted to hospital with the diagnose of acute coronary syndrome, patients with ≥1 mm persistent ST segmet elevation at least two consecutive leads on surface electrocardiogram were included into the study. Primary endpoint was in-hospital mortality. RESULTS : In-hospital mortality rate was 14.7%.