Sanal para ve finans piyasaları: Türkiye üzerine bir uygulama
Cryptocurrency and financial markets: An application on Turkey
- Tez No: 608563
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA SANDALCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Para, günümüze kadar ki yolculuğunda farklı şekillerde varlığını devam ettirmiş ve bir takım değişikliklere uğramıştır. Her bir değişiklik ticari, sosyal ve teknolojik gelişmelerden etkilenmiştir. Sanal para birimleri de bu değişimin son temsilcisi olma özelliğini taşımaktadır. Sanal paralar, kriptolojik işlemlerle oluşturulan, eşler arasında (Peer to Peer) çevrimiçi ödeme gönderilmesini mümkün kılan ve merkezi herhangi bir finansal kurumun kontrolünde olmayan dijital para birimi olarak tanımlanmaktadır. Çalışmada Türkiye'deki seçili bir takım finansal değişkenlerle (USD, EURO, POUND, SDR, BİST 100, Cumhuriyet Altını, M1 ve M2 para arzları) sanal para birimi Bitcoin (BTC) arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu kapsamda 2013-2019 dönemine ait aylık veriler kullanılmıştır. Analizler sonucunda değişkenlerin birinci farklarının durağan olduğu tespit edilmiş, diğer taraftan Bitcoin ile diğer finansal değişkenler arasında uzun dönemli bir eşbütünleşmenin varlığı belirlenmiştir. Değişkenler arasında nedenselliğin araştırıldığı Granger Nedensellik testi ile de Bitcoin'in bağımlı değişken olduğu denklemde SDR ve USD 'den BTC'ye doğru %5 anlamlılık düzeyinde, Euro ve BIST 100 değişkeninden BTC'ye doğru ise %10 anlamlılık seviyesinde bir nedenselliğin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Money has survived in different ways in its journey to the present and has undergone a number of changes. Each change has been affected by commercial, social and technological developments. Virtual currencies are also the last representative of this change. Virtual money is defined as a digital currency created by cryptological transactions, which enables online payments between peers (Peer to Peer) and is not under the control of any central financial institution. In the study, selected by a number of financial variables in Turkey (USD, EURO, POUND, SDR, BİST 100, Republic gold, money supply M1 and M2) have examined the relationship between virtual currency Bitcoin. In this context, monthly data for 2013-2019 period were used. As a result of the analyzes, the first differences of the variables were found to be stationary, while the existence of a long-term cointegration between Bitcoin and other financial variables was determined. The Granger Causality test, which investigates causality between variables, showed that there is a 5% significance level from SDR and USD to BTC and a 10% significance level from Euro and BIST 100 to BTC in the equation where Bitcoin is a dependent variable.