Tip A aort diseksiyonu cerrahisi yapılan hastalarda rezidü re-entry'lerden anevrizma gelişimi
Predictive risk of aneurysmal dilatation from residual re-entries after TYPE A di̇ssection surgery
- Tez No: 608564
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET UĞUR KOÇOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Tip A Aort Diseksiyonları mortalitesi oldukça yüksek, erken ve geç postoperatif komplikasyonları olabilen bir akut aortik hastalıktır. Başlangıçta uygulanacak operasyon tipi seçiminin peroperatif risklerle geç dönem reoperasyon ihtiyaçlarını dengede tutması gerekmektedir. Çalışmamızın amacı; cerrahi sonrası reentry varlığının aortanın anevrizmatik dilatasyonuna olan etkisini, dilatasyonların lokalizasyonlarını saptamak, sonuçlara göre uygulanacak cerrahi yöntemlere dair çıkarımlar yapmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya merkezimizde 2004–2017 yılları arasında ameliyat edilmiş, postoperatif takip edilen 87 AD olgusu alınmıştır. Preoperatif ve peroperatif eksitus olanlar, Tip B AD olguları, kollajen doku hastalığı tanılı olgular çalışma kapsamına alınmamıştır. Olguların bilgisayarlı tomografilerinde re-entry varlığı araştırılmış ve re-entry varlığının anevrizma gelişimine etkisi incelenmiştir. Ek olarak demografik özellikler, aort yetmezliği, sinüs valsalva dilatasyonu gelişimine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Type A Aortic Dissection is an acute aortic disease which has high mortality, early and late postoperative complications. The primer surgery prosseses have to balance peroperative mortality-morbidity risks and long-term reoperation necessities. Herein, we aim to investigate postoperative effects of re-entry tears on aortic aneurysmal dilatation, detect the localizations of dilatations and deduce the surgery techniques according to the results. Materials and Methods: The study include 87 patients which had type A AD surgery between 2004-2017 in our center. Patients with collagen tissue disease, type B AD or pre/peroperative mortality are excluded from the study. Re-entry existance and it's effect on aneurysma formation are scanned from the patients' control CT's. Demographic features, aortic insufficiency, dilatation of sinüs valsalva are also analyzed.