Spinal anestezide palpasyon tekniği ile belirlenen ponksiyon yerinin ultrasonografi ile doğrulanması ve karşılaştırılması
Comparing and comfirming the site of the puncture determined wi̇th palpation technique in spinal anesthesia by using ultrasound
  1. Tez No: 608576
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ENGİN BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN ERGİN ALAYGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde sık kullanılan rejyonel anestezi yöntemlerinden biri olan spinal anesteziye bağlı komplikasyonları azaltmak ve anesteziste intervertebral aralığa daha doğru ve güvenli bir giriş şansı verebilmek için son yıllarda ultrasonografi(USG) kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda spinal anestezi uygulanacak hastalarda ponksiyon yerinin seviyesini ultrasonografi ile daha doğru bulmak, cilde iğne giriş sayısını azaltarak hasta memnuniyetini artırmak, oluşabilecek nörolojik komplikasyonları ise en aza indirgemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde, 08.03.2019 tarihinde Klinik Araştırmalar Etik Kurul onayı alındıktan sonra randomize ve prospektif bir şekilde yapılmıştır. Hastaların grup seçimi için blok randomizasyon metodu kullanılmıştır. Steril şartlar altında bir gruba sadece klasik palpasyon yöntemi ile spinal anestezi uygulanmış ve sonrasında ise postoperatif dönemde ultrasonografi ile ponksiyon yeri değerlendirilmiştir. Diğer grupta ise ponksiyon yeri sadece USG ile belirlenmiş ve sonrasında spinal anestezi uygulanmıştır. Her iki grup için ponksiyon seviyeleri, kaçıncı deneme sonunda beyin omurilik sıvısı (BOS) gelişinin gözlendiği, hasta memnuniyeti ve komplikasyonlar açısından farklılıklara bakılmış (sadece ilk grup için ise ponksiyon yerinin seviye olarak da farklılığına bakılmıştır) ve istatistiksel olarak değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular: Klasik palpasyon yöntemi ile yeri belirlenen olgular Grup 1 (n=65), USG ile belirlenen olgular ise Grup 2 (n=66) olarak kabul edildi. Toplamda 128 blok başarılı bir şekilde yapıldı, 3 olguya ise başarısız kabul edilerek genel anestezi uygulandı. Grup 1'de başarılı blok yapılan olguların %28'i hedeflenen vertebral aralıkların dışından spinal anestezi uygulanırken Grup 2'de ise 1 başarısız blok haricinde diğer tüm olgularda hedeflenen aralıktan spinal anestezi uygulandı. Her iki grup arasında giriş sayısı, komplikasyon, memnuniyet açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Ancak tüm gruplarda blok başarısı arttıkça hasta memnuniyetinin arttığı gösterildi. Sonuç: Çalışmamızda USG kullanılarak değerlendirilebildiği kadarı ile klasik palpasyon tekniği ile %28,4 hedeflenen aralıkların dışındaki vertebral seviyelerden spinal blok uygulanmıştır. Dolayısı ile spinal anestezide USG kullanımının ponksiyon yerinin daha objektif ve doğru belirlenmesinde başarıyı artıracak bir teknik olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In recent years, ultrasonography (USG) is used to reduce the complications of spinal anesthesia which is a frequently used technique of regional anesthesia and to give anesthetist a chance of safer and more precise access to intervertebral space. In our study it is aimed to find the site of puncture in patients going under spinal anesthesia by using ultrasound, optimize the patient satisfaction by reducing number of needle insertion and minimize the neurologic complications. TOOLS AND METHODS: Our study was designed in a randomized and prospective way in İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Operating Room after getting the approval of Clinical Studies Ethics Committee dating 08.03.2019. Block randomization method was used for choosing patient groups. Classical palpation method was used under sterile conditions in one group and site of puncture was checked using ultrasound in postoperative period. In other group, site of puncture was defined by using ultrasound and spinal anesthesia was performed. Site of puncture, number of trials which cerebrospinal fluid was seen, patient satisfaction and differences in complications were recorded for both groups and statistically evaluated. (Difference between the performed site of puncture and ultrasonographical correct site of puncture was recorded only in the first group) FINDINGS: Cases identified with classical palpation method were accepted as Group 1(n=65), and cases identified with ultrasound were accepted as Group 2(n=66). 128 blocks were achieved successfully in total. 3 were accepted as unsuccessful and gone under general anesthesia. In group 1, 28% among successfully done were out of expected intervertebral space; whereas in group 2 all except 1 unsuccessful attempt were applied from the expected intervertebral space. No meaningful results were found when number of attempts, complications and patient satisfaction were compared. However it was shown that patient satisfaction increased with block success in all groups. RESULTS: In group 1, 28% among successfully done were out of expected intervertebral space; so we believe that using ultrasonography for spinal anesthesia provides more objective and correct placement for determining site of puncture.