Servikal lenfadenopati nedeni ile başvuran çocuk hastaların klinik, laboratuvar ve sosyodemografik özelliklerinin retrospektif olarak incelenmesi
The retrospective evaluation of the clinical,laboratory and sociodemographic features ofthe children with cervical lymphadenopathy
- Tez No: 608581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Servikal lenfadenopati çocukluk çağında yaygın bir muayene bulgusudur. Bu çalışmada servikal lenfadenopati nedeni ile başvuran çocuk hastaların klinik, laboratuvar ve sosyodemografik yönden incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: SBÜ. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesine 01.01.2014-31.12.2018 tarihleri arasında sevikal lenfadenopati nedeni ile pediatri polikliniğine başvuran ve serviste yatırılarak izlenen, 0-18 yaş aralığında, 152 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların dosyalarından öyküleri, muayene ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 7,9±3,8 yıldı ve 98'i (%64,5) erkek, 54'ü (%35,5) kızdı. Hastaların etyolojilerine bakıldığında 32'si EBV, 14'ü CMV, 1'i Toksoplazma gondii, 1'i A grubu β hemolitik streptekok bulundu. Başvuru şikayetleri boyunda şişlik (%84,9), ateş (%30,9) ve ağrı (%14,5) idi. Ayaktan hastaların kışın daha fazla başvurduğu saptandı. Yatan hastalarda lökositoz varlığı ve sedimentasyon yüksekliği uzun yatışla ilişkili bulundu. Yatan hastalarda ateş daha yüksek, lökositoz %75,8, nötrofili %79, anemi %74,6, trombositoz %79,1 oranında; LDH, CRP ve sedimentasyon yüksekliği saptandı. Ayaktan hastalarda Ürik asit düzeyi yüksekti. LAP boyutu 3 cm ve üzerinde olanlarda, CRP ve nötrofil sayısı normal olanların oranı daha fazla saptandı. Ürik asit seviyesi yüksek hastalarda LAP'ın çoğunlukla sağda, normal olanlarda solda olduğu görüldü. Ayaktan hastalarda lenf bezlerinin (%55,7) sağ, yatanlarda ise (%63,4) sol yerleşimli olduğu görüldü. Cinsiyet ve yaş ile LAP boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. EBV(+)'liği, ANS, PLT, CRP ve Sedimentasyon düzeyi normal, ürik asit düzeyi yüksek hastalarda daha fazla saptandı. CMV(+)'liği, lenfositoz, AST, ALT, LDH ve ürik asit düzeyi yüksek, CRP ve sedimentasyon düzeyi normal olan hastalarda daha sıktı. EBV ve CMV (+) hastaların %50'sinin 6-11 yaş aralığında olduğu ve yüksek oranda erkek olduğu saptandı. EBV (+) ve CMV (+) hastaların yatış süresinin daha kısa olduğu, EBV(+)'lerin ayaktan daha fazla izlendiği ix saptandı. LAP boyutu 3 cm ve üzerinde olan CMV(+) hastaların oranı %46,2 iken EBV(+) hastalarda LAP boyutu dağılımı benzerdi. EBV (+) ve CMV(+) hastaların sağ tarafta daha fazla tutulum gösterdiği izlendi. Sonuç: Servikal lenfadenopati çocukluk çağında sık karşılaşılan bir sorundur. En sık enfeksiyonlara bağlı olsa bile malignite mutlaka dışlanmalıdır. Çalışmamızda, EBV ve CMV enfeksiyonlarının ayaktan tedavi esnasında çoğunlukla toksik tablolara neden olmadan, lenfositoz ve ılımlı LAP ile seyredebileceğini, sağ taraf tutulumunun ve hiperüriseminin bu hastalarda saptanabileceğini, CMV'li hastalarda karaciğer fonksiyon testlerinde yükseklik olabileceğini bulduk. Her zaman etyoloji saptanamasa da öncelikli olan hastanın sistemik değerlendirmesi ve izlemidir. Laboratuvar parametreleri servikal lenfadenopatinin değerlendirilmesinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Cervical lymphadenopathy is a common physical finding in childhood. In this study we aimed to investigate the clinical, laboratory and sociodemographic features of the children with cervical lymphadenopathy. Material and Methods: 152 patients aged between 0-18 years with cervical lymphadenopathy that were referred to the general pediatrics clinic and hospitalized in SBU Ankara Kecioren Education and Research Hospital were retrospectively analyzed between January 2014 and December 2018. Clinical history, examination and laboratory findings were recorded from the files of the patients. Results: The mean age was 7,9±3,8 years. 54 (%35,5) patients were female and 98 (%64,5) were male. When we look at the etiology, 32 of the patients were EBV, 14 were CMV, 1 was toxoplasma gondii and 1 was group A beta hemolytic streptococci. The complaints in hospital admissions were cervical swelling (%84,9), fever (%30,9) and cervical pain (%14,5). The admission to outpatient clinic was much more in the winter. In hospitalised patients, leukocytosis and increased sedimentation rate were associated with long duration of hospital stay. Fever was higher and the rate of leukocytosis was %75,8, neutrophilia was %79, anemia was %74,6, trombocytosis was %79,1; also LDH, CRP and sedimentation rate were high in hospitalised patients. The uric acid level was high in outpatients. Among the patients that have the long axis diameter of the lymph nodes was ≥ 3 cm, normal CRP level and neutrophil count were detected much more. Among the patients with high uric acid level, the LAP was generally at the right side and in the patients with normal uric acid level, the LAP was generally at the left side. Among the outpatients, the LAP (%55,7) established at the right side, the hospitalised patients (%63,4) at the left side. There was not a significant correlation between gender, age and the LAP dimensions. EBV positivity was xi established much more in the patients with normal ANC, PLT, CRP and sedimentation rate level, and high uric acid level. CMV positivity was more frequent in patients with high lymphocyte count, AST, ALT, LDH and uric acid level with normal CRP and sedimentation rate. %50 of the patients both CMV and EBV positive were between 6- 11 years old and mainly composed of the males. The duration of hospital stay was shorter in CMV and EBV positive patients, and the EBV positive ones were much more followed as outpatient. While the rate of CMV positive patients with the long axis diameter of the lymph nodes was ≥ 3 cm, was %46,2, the distribution of LAP size in EBV positive patients was similar. The involvement of the right side was more in CMV and EBV positive patients. Conclusion: Cervical lymphadenopathy is a common health problem in childhood. It usually results from infections but malignancies must be excluded. In this study, we found, EBV and CMV infections usually don't induce toxic situations and proceed with lymphocytosis and mild LAP during outpatient treatment, and also involvement of the right side and hyperuricemia could be established, CMV positive patients could have high levels of liver function tests. Although etiology is not always established, systemic evaluation and the follow up of the patient is essential. Laboratory parameters are helpful in evaluating the cervical lymphadenopathies.