Soğukta muhafaza edilen sığır, tavuk ve hindi etlerinin raf ömrü ve kalitesi üzerine sarımsak (Allium sativum) ve soğanın (Allium cepa) etkisi
Effect of garlic (Allium sativum) and onion (Allium cepa) on shelf life and quality of beef, chicken and turkey meat preserved in cold temperature
  1. Tez No: 731552
  2. Yazar: ESRA KORKMAZ MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada soğukta muhafaza edilen sığır, tavuk ve hindi etlerinin raf ömrü ve kalitesi üzerine sarımsak (Allium sativum) ve soğan (Allium cepa) tozunun etkileri incelenmiştir. Sığır, tavuk ve hindi etlerinden hazırlanan örnekler üç ayrı gruba ayrılmış, ilk grup Kontrol grubu olup, diğer gruplardaki sığır, tavuk ve hindi etlerine ayrı ayrı sarımsak ve soğan tozu %0.6 düzeyinde ilave edilmiştir. Hazırlanan et örnekleri buzdolabı koşullarında 13 gün süreyle muhafaza edilmiştir. Depolama sürecinde örneklerde meydana gelen değişimleri tespit etmek için (1., 4., 7., 10. ve 13. günlerde) pH, renk (L*, a* ve b*) ve TBA (lipit oksidasyonu) analizleri yapılmıştır. Ayrıca et örneklerine %0.5 düzeyinde tuz ilave edilerek köfte yapılmış ve duyusal analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of garlic (Allium sativum) and onion (Allium cepa) powder on the shelf life and quality of beef, chicken and turkey meat stored in the cold were investigated. Samples prepared from beef, chicken and turkey meat were divided into three separate groups, the first group was the Control group, and garlic and onion powder was added separately at the level of 0.6% to beef, chicken and turkey meats in the other groups. Prepared meat samples were kept in refrigerator conditions for 13 days. pH, color (L*, a* and b*) and TBA (lipid oxidation) analyzes were performed to detect changes in the samples during storage (on the 1st, 4th, 7th, 10th and 13th days). In addition, 0.5% salt was added to the meat samples and meatballs were made and sensory analysis was carried out.