Türkiye'de mühendis kadınlar
Female engineers in Turkey
  1. Tez No: 609048
  2. Yazar: MERVE BİLGİN KARAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mühendislik mesleği içerisinde kadınların sayısının erkeklere oranla daha az olması kadınların bu meslekte yeterince temsil edilmediklerini göstermektedir. Mühendislik mesleğinin toplumdaki profiline bakacak olursak unvan, kariyer ve iyi maaş olanağı sunan bir meslektir. Toplumumuzdaki erkek profili ise para kazanan, geçim sağlayan bir duruşa sahiptir. Dolayısıyla erkeklere empoze edilen bu yaklaşım erkeklerin mühendislik alanını tercih etmelerine sebep olmaktadır. Bu yüzden neredeyse bütün mühendislik alanlarında erkek öğrenci yoğunluğuyla karşılaşılmaktadır. Burada başlayıp çalışma alanına taşınan bu erkek yoğunluğu meslek hayatında da erkek egemenliğine zemin hazırlamaktadır. Yüksek ücretli işler ve terfi gerektiren durumlarda öncelik erkek mühendislere verilmekte dolayısıyla kadın geri plana itilmekte ve bu meslek erkek mesleği algısıyla kadın devre dışı bırakılmak istenmektedir. Halbuki mühendislik mesleği yönetim becerisi gerektiren bir alandır ve fiziksel bir güç gerektirmemektedir. Dolayısıyla kadınların mühendislik mesleğini yapamayacağı düşüncesi tamamen yanlış bir algıdır. Tüm bu durumlar göz önüne alınarak yapılan bu çalışmada, mühendis kadınların öğrencilik döneminde ve meslek hayatında yaşadıkları cinsiyet ayrımcılığı ve buna bağlı olarak mühendislik mesleğinin kadınların özel hayatına etkisi incelenecektir. Bu çalışma için kavramsal ve kuramsal çerçeve çizildikten sonra Bursa ve İstanbul illerinde yaşayan kadın mühendislerin katılımıyla yapılan anket sonuçları tartışılacaktır. Mühendis kadınların eğitim, istihdam ve özel hayatta yaşadıkları ayrımcılığı araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma mühendis kadınların istihdamda yaşadıkları sorunları dile getirmeyi ve çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that there are less women than men in the field of engineering indicates that women are not represented in this field equally. If we consider the profile of engineering in society, it can be said that it is a profession with good tittle, career and income. The profile of men in Turkish community is that they are they earn Money and afford the needs of family. This approach that is exposed on men causes them to choose engineering as profession. Therefore, in all almost engineering fields male students are the majority. This male majority starting from school and moving to work places, prepares a place for male dominance in professional life. The privilege is given to male engineers in the jobs with high incomes and opportunity of promotion; by giving the impression that it is a“man's job”women are put into background and expected to be out of this field. However; engineering is a field that requires managerial skills, it does not require a physical strength. So, it is a totally wrong perception that women cannot work in engineering fields. In this research which is conducted by considering all these facts, the sexual discrimination that female engineers experience in their educational and Professional lives and the impact of engineering on women's private lives will be examined. The results of surveys which were conducted with the participation of female engineers who live in Bursa and İstanbul after forming a conceptional and theoretical frame for this research will be discussed. This study which was conducted to research on the discrimination that female engineers encounter in their educational, professional and private lives aims to express the problems of female engineers and present solutions to these problems.