Farklı perı̇odontal hastalıklara sahı̇p bı̇reylerı̇n tükürük Galektin-7, Galektin-10 ve MMP-9 düzeylerı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
Assessment of saliva Galectin-7, Galectin-10 and MMP-9 levels in individuals with different periodontal diseases
- Tez No: 934128
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş-Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı periodontal olarak sağlıklı (S), gingivitisli (G) ve periodontitisli (P) bireylerin tükürük Galektin-7 (Gal-7), Galektin-10 (Gal-10) ve MMP-9 seviyelerinin tespiti, bu moleküllerin periodontal hastalığı periodontal sağlıktan ayırt etmedeki başarı oranlarının kıyaslanması ve klinik parametrelerle olan ilişkilerinin incelenmesidir. Materyal-Metod: Sistemik sağlıklı, sigara içmeyen, periodontitisli (P grubu, n=20), gingivitisli (G grubu, n=20) ve periodontal olarak sağlıklı (S grubu, n=20) 60 bireyden tükürük örnekleri alındı. Çalışma grupları için tüm ağız klinik parametreler sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve sondalamada kanama indeksi (SKİ) ölçümleri yapıldı. Toplanan örneklerdeki Gal-7, Gal-10 ve MMP-9 seviyeleri enzim ilintili immün test (ELISA) ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
İntroduction-Aim: The aim of this clinical study is, to determine the saliva Galectin-7, Galectin-10 and MMP-9 levels of periodontally healthy (S), gingivitis (G) and periodontitis (P) individuals, to compare the success rates of these molecules in differentiating periodontal disease from periodontal health and to examine their relationships with clinical parameters. Materials-methods: Samples of saliva were obtained from 60 systemically healthy non-smoker individuals with periodontitis (P, n=20), gingivitis (G, n=20) and healthy periodontium (S, n=20). Full-mouth clinical periodontal measurements including probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), bleeding on probing (BOP), gingival index (GI) and plaque index (PI) were also recorded. Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) was used to determine Galectin-7, Galectin-10 and MMP-9 levels in the biological samples.