Chevron osteotomisi geçiren halluks valguslu kadınlarda fonksiyonel durum, denge ve kinezyofobinin incelenmesi
Investigation of functional status, balance and kinesiophobia in women with hallux valgus underwent chevron osteotomy
  1. Tez No: 609349
  2. Yazar: MELTEM MERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM İREM KINIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Halluks Valguslu (HV) hastaların Chevron osteotomisi sonrası fonksiyonel durumunu, dengesini ve kinezyofobisini HV tanılı cerrahi geçirmemiş hastalarla karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmaya 20-70 yaşları arasında (50,8 ± 12,6 yıl) cerrahi sonrası ortalama 28 ay süre geçmiş 19 HV'li kadın birey ve cerrahi geçirmemiş HV tanılı 19 kadın birey dahil edildi. Bireylerin ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalasıyla, başparmak eklem hareket açıklığı universal gonyometre ile, statik dengesi Tek Bacak Üzerinde Durma Testi ile, dinamik dengesi Zamanlı Kalk Yürü Testi ile, fonksiyonel durumu ve kozmetik kaygısı Nil HV Ölçeği ile, kinezyofobisi Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirildi. Her iki grubun fonksiyonel durumunu karşılaştırabilmek için AOFAS Metatarsofalangealİnterfalangeal Eklemler Skalası da kullanıldı. Cerrahi geçiren HV'li kadın bireylerin ağrı şiddeti, kozmetik kaygısı, başparmak toplam eklem hareket açıklığı ve HV açısı cerrahi geçirmeyen HV'li kadın bireylere oranla daha düşüktü (p 0,05). Sonuç olarak, HV'li bireylerde Chevron osteotomi cerrahisinin öncesi ve sonrasında eklem hareket açıklığına yönelik değerlendirme ve tedavi planlarının fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarına dahil edilmesine ihtiyaç vardır. Cerrahi geçiren ve geçirmeyen HV'li bireylerde kinezyofobi varlığının, fizyoterapi ve rehabilitasyon sürecine olumsuz etkisinin olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve bu bireylerde fizyoterapi değerlendirmelerinin içerisine kinezyofobi de eklenmelidir. Chevron osteotomi geçiren HV'li bireylerde, doğru bir fizyoterapi ve rehabilitasyon programının oluşturulabilmesi ve cerrahinin başarısının da incelenebilmesi için, bu bireylerde cerrahi öncesi ve sonrası kapsamlı bir değerlendirmeyi içeren fizyoterapi programlarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, was to investigate functional status, balance and kinesiophobia after Chevron osteotomy in patient with Hallux Valgus (HV) in comparison to non-surgical patient with HV. Nineteen women aged 20-70 years (50,8 ± 12,6 years) who underwent Chevron osteotomy surgery past mean 28 month and 19 HV women diagnosed with non-surgical were included in the study. Pain severity of the subjects was assesed with Visual Analogue Scale, range of motion in thumb joint with universal goniometer, static balance with Single Leg Standing Test, dynamic balance with Time Up and Go Test, functional status and cosmetic concern with Nil HV Scale, kinesiophobia with Tampa Kinesiophobia Scale. The AOFAS Metatarsofalangeal-İnterfalangeal Joints Scale was also used to compare the functional status in both groups. Pain severty, cosmetic concern, range of motion of the thumb and HV angle were lower in women individuals with HV following surgery than non-surgical HV women subjects (p< 0,001); functional scores were better than women subjects with non-surgical HV (p< 0,05). Balance and kinesiophobia scores were also similiar in both groups (p> 0,05). As a result, evaluation and treatment plans for the range of motion of the joints before and after chevron osteotomy surgery are needed to be included in physiotherapy and rehabilitation programs. It should be considered that the presence of kinesophobia may have a negative effect on the physiotherapy and rehabilitation process in patients with and without surgery, and kinesiophobia should be included in the physiotherapy evaluations in these individuals. In patients with HV who underwent Chevron osteotomy, physiotherapy programs including a comprehensive assessment before and after surgery are needed to establish an accurate physiotherapy and rehabilitation program and to examine the success of surgery.