The effects of cynicism on organizational commitment in ngos: An application with Structural Equation Modeling
STK'larda sinizmin örgütsel bağlılık üzerine etkileri: Çok Yapısal Eşitlik Modellemesi ile bir uygulama
  1. Tez No: 609611
  2. Yazar: RAMA ALMARE
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ÖMER FARUK RENÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Suriye krizine cevap verebilmek adına, Sivil Toplum Örgütlerinin (STK'ların) insan kaynakları artan taleplerin üstesinden gelmek için yüksek baskı altında kalmıştır. Bu nedenle, paydaşlara en iyi hizmeti verebilmek için, örgütsel sinizm düzeyini ve bağlılık düzeylerini tespit etmek ve bağlılığın arttırlırken sinizm düzeyinin düşürülmesi kritik bir öneme sahiptir. Bu araştırma sonucunda örgütsel sinizmin, örgütsel bağlılık üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Aynı durum örgütsel bağlılığın örgütsel sinizm üzerindeki etkisinde de tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra STK'ların Türkiye'deki çalışanları için örgütsel sinizm düzeyi düşükken, örgütsel bağlılık düzeyi yüksektir.
Özet (Çeviri)
In order to respond to the Syrian crisis, the human resources of the Non-Governmental Organizations (NGOs) were put under high pressure in order to deal with the increasing demands. Therefore, it was very critical to detect the level of the organizational cynicism and commitment to maximize the levels of commitment and minimize the cynical attitude, in order to ensure providing the best services to the beneficiaries. As a result of this research, It was determined that there was a negative influence of the organizational cynicism on the organizational commitment. The same was detected on the influence of the organizational commitment on the organizational cynicism. Beside that the level of the organizational cynicism was low while the level of organizational commitment was high for the NGO's employees in Turkey.