4-(morfolin-4-il)anilinden türeyen amit bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of 4-(morpholin-4-yl)aniline derived amide compounds
  1. Tez No: 609762
  2. Yazar: ŞEYMA ECE
  3. Danışmanlar: PROF. EMİNE ELÇİN EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada 4-(morfolin-4-il)anilinin, kloroasetil klorür ile reaksiyonundan 2-kloro-N-[4-(morfolin-4-il)fenil]asetamit [I] bileşiği olan başlangıç maddesi sentezlenmiştir. Bu amit bileşiği [I], dokuz yeni amit türevi bileşikler sentezlenmek için susuz asetonlu ortamda morfolin, anilin, 4-(triflorometoksi)anilin, 4-kloroanilin, 4-metiltiyoanilin, 4-floroanilin, 4-(triflorometiltiyo)anilin, piperidin, 4-nitroanilin, p-anisidin gibi farklı aminler ile reaksiyona sokuldu. Sentezlenen bileşiklerin fiziksel ve kimyasal özellikleri erime noktası tayini, elementel analiz, Nükleer Magnetik Rezonans Spekroskopisi (1H NMR ve 13C NMR), Sıvı Kromatogafisi-Kütle Spektroskopisi (LC-MS) ve Infrared Spektroskopisi (FT-IR) gibi yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, starting material which was 2-chloro-N-[4-(morpholin-4-yl)phenyl]acetamide [I], was synthesized from the reaction of 4-(morpholin-4-yl)aniline with chloroacetyl chloride. This amide compound [I] was reacted with different amines such as morpholine, aniline, 4- (trifluoromethoxy)aniline, 4-chloroaniline, 4-methylthioaniline, 4-fluoroaniline, 4- (trifluoro-methylthio)aniline, piperidine, 4-nitroaniline, p-anisidine in anhydrous acetone medium to synthesize nine new amide derivatives. The physical and chemical properties of the synthesized compounds were characterized by methods such as melting point determination, Elemental Analysis, Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (1H NMR and13C NMR), Liquid Chromatography –Mass Spectroscopy (LC-MS) and Infrared Spectroscopy (FT-IR).