Gebe ve lohusaların aile planlaması tutumları
Family planning attitudes of pregnant and puerperal
  1. Tez No: 609770
  2. Yazar: HİKMET GÜRSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN BOLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma, gebe ve lohusaların aile planlaması tutumları ve etkileyen faktörleri belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini, Manisa ilinde araştırmanın yapıldığı hastanelerin gebe polikliniğine başvuran ve doğum yapan 403 kadın oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından kadınların sosyo-demografik, obstetrik ve aile planlaması özeliklerini belirleyebilecek türden sorular içeren soru formu ve Aile Planlaması Tutum Ölçeği (APTÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzde dağılımı, Bağımsız Gruplarda Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U Testi ve ilişki için Spearman Korelasyonu kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan gebe ve lohusaların çoğunluğunun 21-40 yaş aralığında olduğu, büyük bir kısmının lise mezunu olduğu (gebeler: %48,8, lohusalar: %53,6) ve çalışmadığı (gebeler: %68,7, lohusalar: %61,6) belirlendi. Gebe ve lohusaların evlilik süresi ortalamalarının gebelerde 7,09±4,66 (min: 1.0- max: 20.0), lohusalarda 8,23±5,63(min: 1.0- max: 25.0) olduğu saptandı. Araştırmaya katılan gebe ve lohusaların %100'ünün aile planlaması hakkında bilgisi olduğu belirlendi. APTÖ toplam puan ortalaması gebelerde 95,76±9,31 (min:71-max: 113.0), lohusalarda 95,75±9,92 (min:71.0–max:113) olarak bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study was to determine the family planning attitudes of pregnant and puerperians and the factors affecting them. Material and Method: The study was conducted as descriptive and cross-sectional. The sample of the study consisted of 403 women who applied to the pregnant polyclinic of the hospitals in Manisa province and gave birth. The data were collected by the researcher using a questionnaire containing questions that could determine the socio-demographic, obstetric and family planning characteristics of women and the Family Planning Attitude Scale (APLT). Frequency analysis, Kruskal-Wallis in Independent Groups, Mann-Whitney U Test and Spearman Correlation for correlation were used to evaluate the data. Results: Most of the pregnant women and puerperians included in the study were in the 21-40 age range, most of them were high school graduates (pregnant women: 48.8%, puerperal: 53.6%) and did not work (pregnant women: 68.7%, puerperal:%) 61,6). The mean duration of marriage of pregnant women and puerperants was 7.09 ± 4.66 (min: 1.0- max: 20.0) in pregnant women and 8.23 ± 5.63 (min: 1.0- max: 25.0) in pregnant women. It was determined that 100% of pregnant women and puerperians who participated in the study had knowledge about family planning. The mean total score of the EPDS was 95.76 ± 9.31 (min: 71- max: 113.0) in pregnant women and 95.75 ± 9.92 (min: 71.0 - max: 113) in the puerperant.