𝝀−çarpım yakınsak seriler üzerine
On λ-multiplier convergent series
- Tez No: 609785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışması beş bölüm ve kaynakçadan oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezde verilmiş olan çalışmaların bir girişi verildi. İkinci bölümde, tezin oluşmasında önemli rol oynayan kaynaklara yönelik kısa bir tarihçeye yer verildi. Üçüncü bölümde, tezin hazırlanmasında kullanılan materyal ve yönteme değinildi. Dördüncü bölümde, evvela tez boyunca kullanılacak bazı temel tanım, teorem ve kavramlara, 0-gliding hump özellikli dizi uzayları ve λ-çarpım yakınsak seri uzaylarının elementer özelliklerine, Orlicz-Pettis Teoreminin AK özellikliğine sahip λ dizi uzayı için λ-çarpım yakınsak operatör serilerinden elde edilen bir versiyonuna ve son olarak da fıçılı (barrelled) bir AK-uzay λ ile bu uzayın λ^β şeklindeki β-duali ve λ-çarpım yakınsaklık arasındaki ilişkiye yer verildi. Tezin son bölümünde tartışma ve sonuç bölümü değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of five chapters and a reference list. In the first chapter, a brief introduction of corresponding knowledge of thesis is given. In the second chapter, some important literature which used in thesis briefly are given. In the third chapter, some materials and method which used in preparation of thesis are given. In the fourth chapter, firstly, some basic definitions, theorems and concepts which are used in other chapters of thesis, and elementary properties of sequence spaces with 0-giding hump property and the spaces of λ-multiplier convergent series, and a version of Orlicz-Pettis Theorem which is obtained from λ-multiplier convergent operator series such that λ is a sequence space with AK property are given. Finally, the relationship of a barrelled AK-space λ, the β-dual of this space λ^β and λ-multiplier convergence are examined. In the last chapter of thesis, discussion and conclusion part is reviewed.