Farklı katlardaki farklı beton dayanımının bina davranışına etkisinin DBYBHY-2007 ve TBDY-2018'e göre incelenmesi
Investigating the effects of different concrete strength at different floors on behavior of buildings according to Turkish earthquake code 2007 and Turkish building earthquake code 2018
- Tez No: 609810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ülkemiz aktif deprem kuşağında bulunduğundan meydana gelen depremler sonucunda yapıların yıkılması veya büyük hasar görmelerinden kaynaklı çok fazla can ve mal kaybı yaşamaktadır. Bu nedenle yapıların tasarımında deprem etkilerinin dikkate alınması zorunludur Yapıların belirli bir düzeyde depreme dayanıklı inşaa edilmesini sağlamak için uyulması gereken kurallar, standartlar ve deprem yönetmeliklerinde yer almaktadır. Teknolojik gelişmeler ve deprem alanında edinilen bilgi birikimi ile birlikte var olan deprem yönetmeliklerinin zamanla revize edilme ihtiyacı doğmaktadır. Ülkemizde son olarak DBYBHY-2007 deprem yönetmeliğinin yerini 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile TBDY-2018'e bırakmıştır. Bu tez çalışması kapsamında Van'da il merkezinde olduğu ve Z3-ZD yerel zemin sınıfı kabulü yapılan 5 katlı çevrçeve, bodrum+7 katlı perde-çerveçe ve bodrum+13 katlı perde-çerçeve sistemli binalar C25 beton kabulü yapılıp, ayrı ayrı 2007 ve 2018 deprem yönetmelikleri dikkate alınarak eşdeğer deprem yönetmeliğine göre analiz yapılmıştır. Daha sonra ilk ya da ilk birkaç kattaki beton dayanımın düşük dayanımlı C10 sınıfı beton kabulü ile analizler tekrarlanmıştır. Elde edilen sonuçlar 5 katlı, 7 katlı ve 13 katlı binalar için ayrı ayrı 2007 ve 2018 deprem yönetmeliklerine göre karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak 2018 deprem yönetmeliği ile kat deplasmanlarında artış olduğu ve düşük dayanımlı beton varsayılan kat sayısı artıkça kat deplasmanlarının artığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a lot of loss of life and property due to the collapse or major damage of buildings as a result of earthquakes. For this reason, earthquake effects should be taken into consideration in the design of the buildings. The rules that must be followed to ensure that the structures are constructed to be earthquake resistant at a certain level are included in standards and earthquake regulations. As a result of technological developments and knowledge gained from earthquakes, the existing earthquake regulations need to be revised over time. Lastly, the earthquake regulation used in 2007 was revised and entered into force on 1 January 2019. In this study, by assuming the local soil class as Z3-ZD, three different building located in the city center of Van are modeled and analyzed with the equivalent earthquake load method considering the 2007 and 2018 earthquake regulations. As building models; 5-storey frame, 8-storey frame with shear walls and 14-storey frame with shear walls bearing systems were selected. Firstly, the analyzes were performed for the structure having C25 as concrete class in all storeys. The analyzes were also carried out in case the concrete class in the first few storeys is C10 and the concrete class in the other storeys is C25. The results obtained according to the 2007 and 2018 regulations were compared for all building models. As a result, it is concluded that there is an increase in the floor displacements with the earthquake regulation of 2018 and the floor displacements increase as the number of storey assumed with low strength concrete increases.