Yumurtacı tavuklarda yumurta verim eğrilerinin modellenmesi
Modeling of egg production curves in poultry
- Tez No: 609977
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada yumurtacı tavuklarda yumurta verim eğrilerinin modellenmesinde kullanılan bazı modeller karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu amaçla Nick Brown ve Leghorn ırkı tavukların 18. haftadan 59. haftaya kadar olan haftalık yumurta verimleri kullanılmıştır. Modelleme çalışmasında yaygın olarak kullanılan iki farklı kubik parçalı regresyon (iki ve üç boğumlu), lojistik, MMF, gamma, McNally, modifiye compartmental ve kuadratik parçalı regresyon modelleri ele alınmıştır. Modellerin karşılaştırılmasında ise hata kareler ortalamaları, belirleme katsayısı,düzeltilmiş belirleme katsayısı, akaike bilgi kriteri ve durbin-watson otokorelasyon değerleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda her iki ırktada en iyi sonuçlar modifiye compartmental modelinden elde edilmiştir (Nick Brown; HKO=0.000007, R2=0.9999, R ̅^2=0.9998, AIC=-392.966, DW=1.345: Leghorn; HKO=0.0001, R2=0.9998, R ̅^2=0.9997, AIC=-373.225, DW=1.845). Kuadratik parçalı regresyonun ise incelenen modeller içerisinde en kötü sonuçlara sahip olduğu belirlenmiştir (Nick Brown; HKO=0.0007, R2=0.9486, R ̅^2=0.9412 AIC=-298.257, DW=2.341: Leghorn; HKO=0.0002, R2=0.9787, R ̅^2=0.9776, AIC=-340.824, DW=2.171).
Özet (Çeviri)
In this study, some models used in the modeling of egg yield curves in laying hens were examined comparatively. For this purpose, the weekly egg yields of Nick Brown and Leghorn chickens from 18th to 59th weeks were used. In the modeling study, two widely used cubic segment regression (two and three node), logistic, MMF, gamma, McNally, modified compartmental and quadratic segment regression models were discussed. In the comparison of the models, mean square error, coefficient of determination, corrected coefficient of determination, acoustic information criterion and durbin-watson autocorrelation values were used. As a result of the study, the best results were obtained from the modified compartmental model in both races (Nick Brown; HKO=0.000007, R2=0.9999, R ̅^2=0.9998, AIC=-392.966, DW=1.345: Leghorn; HKO=0.0001, R2=0.9998, R ̅^2=0.9997, AIC=-373.225, DW=1.845). The quadratic segment regression has the worst results among the examined models (Nick Brown; HKO=0.0007, R2=0.9486, R ̅^2=0.9412 AIC=-298.257, DW=2.341: Leghorn; HKO=0.0002, R2=0.9787, R ̅^2=0.9776, AIC=-340.824, DW=2.171).