Fe-% 27Ni-% 4Mn-% 1Zn alaşımında deformasyon etkisi ile oluşan martensi-tenin bazı fiziksel özellikleri
Deformation in Fe-% 27Ni-% 4Mn-% 1Zn alloy some physical properties of martensitis with effect
- Tez No: 610073
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Fe-27% Ni-%4 Mn-%1 Zn alaşımında deformasyon etkisi ile oluştu-rulan martensite yapı ve bu yapının bazı özellikleri araştırılmıştır. İncelemede oluşan martensit yapının yapısal (morfolojik) ve manyetik özelliklerini belirleyebilmek için taramalı elektron mik¬roskobu (SEM) ve titreşimli manyetometre (VSM) karakterizas-yon teknikleri kulla¬nıldı. Taramalı elektron mikroskobu gözlemleri, alaşımın austenite fazın içerisinde meydana gelen martensit yapının, deformasyona bağlı martensit yapı-nın olduğunu gösterir. Curie sıcaklığı, VSM ölçümle¬rinden deformasyona uğramış martensit için yaklaşık 226 K'da tespit edildi. Manye¬tik doyma değerleri, deformas-yona bağlı martensit için 23 emu g − 1 olarak belir¬lenmiştir. Manyetik doygunluğun deformasyon etkisi ile arttığı tespit edildi. Öte yandan, VSM, deformasyona bağlı martensit için 47 Oe' nin koersif değerleri ile yumuşak ferromanyetik özelliği öner-miştir. Deformasyondan kaynaklanan manyetik özellikler açıkça belirlenmiştir. Deformas¬yon Fe-%27 Ni-4% Mn-% 1Zn alaşımında manyetik stabilizasyona neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some properties of this structure were investigated by the deformation effect of Fe-27% Ni-4% Mn-1% Zn alloy. In order to determine the structural (mor-phological) and magnetic properties of the martensite structure, scanning electron microscopy (SEM) and vibrating magnetometer (VSM) characterization techniques were used. Scanning electron microscopy observations indicate that the martensite structure occurring within the austenite phase of the alumina is a martensite structure due to deformation. Curie temperature was determined at about 226 K for martensite deformed from VSM measurements. Manual saturation values were determined as 23 emu/g- 1 for deformation-dependent martensite. Man-power saturation increased with deformation effect. On the other hand, VSM proposed soft ferromagnetic property with coercive values of 47 Oe for deformation-dependent martensite. Magnetic properties resulting from deformation are clearly determined. The defor-mation resulted in magnetic stabilization in the Fe-27% Ni-4% Mn-1% alloy.