Farklı dienofillerin boya özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigations of the effect of different dienophiles on dye properties
- Tez No: 610072
- Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ BASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada reaktif seyrelticiler, metakriloksipropiltrimetoksisilan (MAS), 2,2,2-trifloroetil metakrilat (TFEM), Triallil eter akrilat (TAEA) olmak üzere üç farklı dienofil türünün aspir yağı ile verdiği Diels-Alder tepkimeleri sonucu sentezlenmiştir. Sentezlenen reaktif seyrelticiler, farklı oranlarda soya yağı bazlı alkid reçine, ıslatıcı ve kurutucu maddeler ile karıştırılarak oniki farklı boya formülasyonu elde edilmiştir. Elde edilen boya örneklerinin ısısal, yapısal, viskoelatik ve mekanik özellikleri sırasıyla termogravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM), dinamik mekanik analiz (DMA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve Universal malzeme test cihazı ile incelenmiştir ve viskozite, kuruma süresi, kavlama derecesi (yapışma), film kalınlığı ve parlaklık gibi film özellikleri test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, reactive diluents were synthesized by Diels-Alder reactions of three different dienophil species with methacryloxypropyl trimethoxysilane (MAS), 2,2,2-trifluoroethyl methacrylate (TFEM), triallil ether acrylate (TAEA) and safflower. The synthesized reactive diluents were mixed with different proportions of soybean oil based alkyd resin, wetting and drying agents to produce twelve different dye formulations. The thermal, structural, viscoelatic and mechanical properties of the dye samples were analyzed by thermogravimetric analysis (TGA), scanning electron microscope (SEM), dynamic mechanical analysis (DMA) and differential scanning calorimetry (DSC) and Universal material testing, and viscosity. film properties such as drying time, degree of adhesion, film thickness and gloss were tested.