Elektrospinleme yöntemiyle grafen katkılı seramik nanolif üretimi ve karakterizasyonu
fabrication and characterization of ceramic nanofibers based graphene oxide by electrospinning
  1. Tez No: 610125
  2. Yazar: NESRİN KAYACI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada elektrospinleme yöntemiyle grafen katkılı seramik bakır oksit nanolif üretimi amaçlanmıştır. Elektrospinleme yöntemiyle nanolif üretimine uygun çözelti hazırlamak için polivinil alkol, grafen oksit ve bakır asetat sulu çözeltisi sol-jel yöntemiyle hazırlanmıştır. Hazırlanan farklı içerikteki çözeltiler elektrospinleme yöntemi ile spinlenerek nano boyutta lif üretimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen lif yapıya 400 °C'de kalsinasyon işlemi uygulanmıştır. Polimer, seramik ve kompozit nanolifler üretilmiştir. Üretilen nanoliflerin termal karakterizasyonu; diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), termogravimetrik ve diferansiyel termal analiz (TGA/DTA) ile yüzey karakterizasyonu taramalı elektron mikroskop yöntemi (SEM) ile yapısal karakterizasyonu ise Fourier Transform Infrared spektrometresi (FT-IR) ile yapılmıştır. Kalsinasyon işleminden sonra kalan ürün için de yüzey karakterizasyonu ve yapısal karakterizasyon işlemleri uygulanmıştır. Kalsinasyon öncesi ve sonrası sonuçlar birlikte değerlendirilerek naonoliflerin karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, producing ceramic copper oxide with graphene doped, was aimed by electrospinning method. In order to prepare a solution suitable for nanofiber production by electrospinning method, an aqueous solution of polyvinyl alcohol graphene oxide and copper acetate was prepared by sol-gel method. The solutions of different contents were spun and nano-sized fiber was produced by electro-spinning. Calcination process was applied to the fiber structure at 400°C polymer, composite and ceramic nanofibers produced. Thermal characterization of produced nanofibers; differential scanning calorimetry (DSC), thermogravimetric and differential thermal analysis (TGA/DTA) and surface characterization by scanning electron microscope method (SEM), the structural characterization of the Fourier Transform Infrared Spectrometer (FT-IR) was made with. Surface characterization and structural characterization processes were applied to the product after calcination. The results were evaluated together and nanolifs were characterized.