Değişen dünyada ortaklık temelli finansman ve katılım bankalarındaki yeri
Equity based financing in the changing world and its place in participation banks
- Tez No: 610232
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu doktora tezi, ekonomi politik gelişmelerle finansman yöntemleri arasındaki ilişkileri incelemektedir. Finansman tarihi süreçte dini, sosyal, çevresel etmenlerle birçok form değişiklikleri geçirmiş ve değiştirmeye devam etmektedir. Bu çalışmada endüstri 4.0, teknolojik dönüşüm ve dijitalleşme ile gelişeceği düşünülen yeni iş modelleri, ortak kaynak kullanımı ve bu gelişmelerin finansman bacağındaki yansımaları incelenmiştir. Tezin hipotezlerinden biri olan ortaklık temelli finansmanın yaygınlaşacağı önermesi bağlamında, ortaklık temelli finansmanın İslam İktisadındaki tarihselliği, İslam İktisadının ortaklık ve borç temelli finansmana olan yaklaşımı tartışılmıştır. Sonrasında, katılım bankalarındaki mevcut ürün ve hizmetleri ortaklık ve borç temelli olmaları bakımından değerlendirilmiş, katılım bankalarının yeni gelişen finansman paradigmasına olan yaklaşımları analiz edilmiştir. İslam İktisadının özünde yer alan risk paylaşımı ve ortaklık temelli finans yaklaşımının katılım bankalarının finansman bacağında ciddi bir karşılık bulmadığı bilinen bir gerçekliktir. Bu bağlamda, yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yöntemi ile katılım bankalarının yöneticileri gözünden katılım bankalarının ortaklık temelli finansman yerine borç temelli finansmana odaklanmalarının gerekçeleri analiz edilmiştir. Yine katılım bankaları yöneticileri gözünden katılım bankalarının ortaklık temelli finansmanı yaygınlaştırması ile elde edecekleri potansiyel kazanımlar tartışılmıştır. Ardından katılım bankalarının ortaklık temelli finansmanı yaygınlaştırabilmeleri adına model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis examines the relationship between economic political developments and financing methods. Financing has undergone many form changes through religious, social, environmental factors in the historical process and continues to change. In this study, new business models, common resource usage that are thought to develop with industry 4.0, technological revolution and digitalization and the reflections of these developments on financing methods are examined. In the context of the hypothesis that equity based finance will be more commonly used, the historical background of equity based finance in Islamic economics and the approach of Islamic economics to equity and debt based financing are examined. Afterwards, the existing products and services in the participation banks were examined in terms of being equity and debt based, and the strategies of the participation banks in new finance approaches were examined. It is a well-known fact that the risk-sharing and equity-based finance approach, which is at the core of Islamic Economics, has just a small share in the financing provided by participation banks. In this context, the reasons of the participation banks' focus on debt-based finance instead of equity-based finance were analyzed through semi structured in depth interview. Again, from the perspective of participation banks executives, the potential gains of participation banks by extending equity-based financing are discussed. Subsequently, a model is proposed for participation banks to expand equity based financing.