Hemşirelerde gece beslenme alışkanlığı ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi; Turgut Özal Tıp Merkezi örneği
Evalution of night nutrition habits and sleep quality in nurses; The example of Turgut Özal Medical Center
- Tez No: 610308
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma, Turgut Özal Tıp Merkezinde çalışmakta olan hemşirelerde gece beslenme alışkanlığı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi saptamak, gece beslenme alışkanlığı ile uyku kalitesine etki eden faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu çalışma, Temmuz 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında Turgut Özal Tıp Merkezinde çalışmakta olan 241 hemşire üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ve Gece Yeme Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 istatistik programı ile yapılmıştır. Verilerin istatiksel değerlendirilmesinde frekans, yüzde, bağımsız gruplarda t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between night feeding habits and sleep quality in nurses working at Turgut Özal Medical Center and to determine the factors that affect night feeding habits and sleep quality. Material and Method: This descriptive cross-sectional study was conducted on 241 nurses working at Turgut Özal Medical Center between July 2018 and January 2019. Personal information form, Pittsburgh Sleep Quality Index and Night Eating Questionnaire were used to collect data. Data were analyzed with SPSS 22 statistics program. Frequency, percentage, t test in independent groups and One Way Analysis of Variance (ANOVA) were used for statistical evaluation of the data.