Contemporary healthcare policies and theories in Turkey
Türkiye'de güncel sağlık politikaları ve teorileri
- Tez No: 610311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM NAMİ NOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Health, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez 2000'li yılların başından günümüze Türkiye'de radikal bir biçimde değişen sağlık politikalarını incelemeyi ve bu politikaları incelemek için güncel teorileri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Neo-liberal politikalar çerçevesinde 1980'lerde başlayan refah devleti tartışmaları Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütlerin yönetişim kavramı çerçevesinde yeni bir boyut kazanmıştır. Tezde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2002 seçimlerinin hemen ardından yönetişim teorisine göre formüle ettiği ve uluslararası örgütler ile işbirliği içerisinde yürürlüğe koyduğu Sağlıkta Dönüşüm Programı güncel sağlık politikalarını etkileyen temel dönüşüm dinamiği olarak ele alınmıştır. Güncel sağlık politikalarının hastalar, doktorlar ve kurumlar üzerine etkileri Sağlıkta Dönüşüm Programının politika yapım süreci bağlamında ele alınmıştır. Tezde kullanılan sistematik literatür taraması metodu ile sağlık politikalarındaki dönüşüme ilişkin veriler derlenirken sağlık politikalarındaki dönüşümün hasta-doktor ilişkisine etkisi söylem düzeyinde incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de güncel sağlık politikaları hasta güçlendirme, izomorfizm ve vekilharçlık teorileri çatısı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the radically changing healthcare policies in Turkey in the period from the beginning of the 2000s until today and discover the contemporary theories to analyze these policies. The welfare state debates that began in the 1980s within the framework of neo-liberal policies gained a new dimension with the concept of the governance that is prescribed by international organizations such as the World Bank, the International Monetary Fund and the European Union. In the thesis, the Health Transformation Program, which was formulated by the Justice and Development Party according to the governance theory immediately after the 2002 elections and put into effect in cooperation with international organizations, is considered as the fundamental transformation dynamics affecting the contemporary healthcare policies. The effects of current health policies on patients, doctors, and institutions are discussed in the context of the policymaking process of the Health Transformation Program. With Systematic literature review method used in the thesis, data on the transformation of health policies were compiled while the effect of the transformation in health policies on the patientdoctor relationship was examined at the discourse level. In this context, contemporary healthcare policies in Turkey are discussed under the framework of patient empowerment, isomorphism, and stewardship theories.