Türkiye'de yenilenebilir enerji alanında yatırım fırsatlarının yatırımcı yaklaşımı ile kodlanarak teknoloji bazında değerlendirilmesi
Assesment of investment opportunities in the field of renewable energy in turkey coding with the approach of investors on technology basis
  1. Tez No: 610447
  2. Yazar: RUHAN CEMRE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH SONER ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Artan enerji ihtiyacı, fosil yakıtların giderek azalmakta olduğu ve çevresel faktörler gibi çeşitli sebepler tüm dünya ülkelerini yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmektedir. Bu amaçla devletler; kanun ve yönetmeliklerini yeniden düzenleme, alım garantisi ve vergi muafiyeti gibi çok çeşitli avantajlar sağlama, bürokratik engelleri kaldırma gibi pek çok kolaylıklar sağlamak suretiyle ülkelerini yatırım konusunda çekici duruma getirmeye çalışmaktadır. Bu tez çalışması ülkemizde yenilenebilir enerjiler alanında yatırım fırsatlarının yatırımcı gözünden değerlendirilerek literatüre bu kapsamda bir katkı yapmayı amaçlamaktadır. Bir anket uygulaması yapılmak suretiyle, olası yatırımcıların ülkemizde, diğer ülkelerde ve hangi durumlarda yatırım yapmak isteyecekleri ve bu konuda hangi parametreye ne derece önem verdiklerini ölçmek hedeflenmiştir. Sivil toplum, özel sektör ve kamu sektöründen temsilcilerin yer aldığı yerli, yabancı yatırımcı adaylarına uygulanan anket çalışması ve karşılıklı görüşmeler sayesinde yatırım tercihlerini yerli ve yabancılar için ve ayrıca değişik meslek grupları bakımından değerlendirmek fırsatı doğmuştur. Türkiye'nin 2030 yılı için öngörülen hedeflerine (National Energy Efficiency Action Plan, 2018) yönelik, pazar perspektiflerine dayalı yenilenebilir enerji teşvik modellerinin planlanmasına ve bu araçları benimseyen bir çerçevenin Türkiye şartlarına göre oluşturulup, yatırımcılar için bir kılavuz olmasının amaçlandığı bu çalışmada; yerli yatırımcıların daha çok teşvik unsurlarına, yabancı yatırımcıların ise istikrara önem vermeleri gibi birçok çarpıcı sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Several reasons, such as increasing energy needs, decreasing fossil fuels and environmental factors, lead states of the whole World towards renewable energy sources. For that reason, states strive to make their countries more attractive in terms of investment in renewable energy through providing a number of conveniences, such as revising their related laws and regulations, offering fed-in-tariffs and eliminating red tape. Although there is a great deal of scholarly works in the literature focusing on such a vital issue, this particular thesis intends to make a contribution to the literature by examining it from the perspective of the investor. By a survey application, it was intended to determine probable investors' willingness to make investment in Turkey and other countries, in which conditions they may want to make investment and the level of importance they attribute to different parameters. By means of the survey application completed with the involvement of both Turkish and international participants from civil society, private and state sectors, it has been possible to evaluate investment preferences of Turkish and international investors and also different work groups. This research, which aimed at helping planning renewable energy incentives based on market perspectives and directed towards Turkey's objectives for year 2030 and generating a framework that adopts those tools, revealed a number of results, such as the fact that foreign investors tend to prioritize stability while the Turkish pay more importance to incentives.