Ultrason eşliğinde aksiller brakiyal pleksus blokajı uygulamasında jedi tekniğinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the Efficacy of Jedi Technique in Ultrasound Guided Axillary Brachial Plexus Blockage
  1. Tez No: 610488
  2. Yazar: NESLİHAN KEKLİK
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ : Günümüzde ultrason yardımıyla sinir blokajı yapılması sırasında genellikle uygulayıcı bir eliyle ultrason probunu diğer eliyle de blok iğnesini yönlendirirken, enjeksiyon için yardımcı personel kullanılması alışkanlık olmuştur. Enjeksiyonun başkası tarafından uygulanması, uygulayıcının enjektördeki direnç hissini almasına engel olur. İkinci kişinin de işlem hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir ve bu her zaman mümkün olamamaktadır. Uygulayıcının tek elle enjektör ve iğneyi diğer eliyle ultrason probunu tutarak sinir bloğu uygulaması Jedi Tekniği olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızda bir yardımcı ile yapılan klasik aksiller blok tekniği ile Jedi tekniğini karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra, çalışmamıza 92 hasta dahil edildi. Randomize olarak Grup1; klasik yöntem ve Grup2; Jedi tekniği olarak belirlendi. Hasta onamı alındıktan sonra monitorizasyon ve damar yolu erişimi sağlandı. Her iki grupta da 10cc %0,5 bupivakain + 10cc %2 prilokain karışımından her bir sinire 5'er cc olmak üzere uygulandı. Grup1'deki hastalara iki uygulayıcı tarafından klasik aksiller blok uygulandı. Grup 2'deki hastalara aynı uygulayıcı tarafından iğne ve enjektör tek elle tutularak, Jedi tekniği ile aksiller blok uygulandı. 30 dk içerisinde cerrahi anesteziye ulaşan ve turnike ağrısı olmayan bloklar başarılı kabul edildi. Bir gözlemci tarafından blok karakteristikleri kaydedildi. BULGULAR: Grup 1 ve Grup 2 arasında blok uygulama süresi, motor ve duyu blok başlama süreleri ve blok başarısı açısıdan anlamlı bir fark bulunamadı. Her iki grupta da komplikasyona rastlanmadı. Blok sonlanma zamanları ve ilk analjezi ihtiyaçları da benzerdi. TARTIŞMA VE SONUÇ: Jedi tekniği; uygulama süresi, blok başarısı ve hasta memnuniyeti açısından yardımcı ile uygulanan klasik yöntem ile karşılaştırıldığında aynı blok başarısının, aynı sürelerde elde edilebileceği ve bu tekniğin güvenle uygulanabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: During ultrasound-guided nerve blockage, the operator usually directs the ultrasound probe with one hand and the block needle with the other. The result of a common habit; local anesthetic injection is administered by an assistant. If the injection is administered by an assistant, it prevents the operator from perceiving the sense of resistance in the injector. The assistant must also be familiar with the process and this is not always possible. The Jedi Technique is defined as the application of nerve block by the operator by holding the injector and block needle with one hand and the ultrasound probe with the other hand. In this study, we aimed to compare the classical axillary block technique with Jedi technique. MATERIALS AND METHODS: After obtaining approval from the Ethics Committee of Health Sciences University, 92 patients were included in the study. Patients were randomly assigned to group 1 (classical technique) or group2 (Jedi technique). After obtaining informed consent, monitorization and vascular access were provided. In both groups 10cc 0.5% bupivacaine + 10cc 2% prilocaine mixture was applied to each nerve 5cc. Patients in Group 1 underwent conventional axillary block by two operators. In Group 2, axillary block was applied with Jedi technique by holding the needle and injector with one hand by the same operator. Blocks that reached surgical anesthesia within 30 minutes and had no tourniquet pain were considered successful. Block characteristics were recorded by an observer. RESULTS: There was no significant difference between group1 and group2 in terms of block application time, motor and sensory block onset time and block success. There were no complications in either group. Block termination times and initial analgesia requirements were similar. DISCUSSION AND CONCLUSION: When compared with the classical method in terms of application time, block success and patient satisfaction, it was found that similar block success with Jedi technique can be achieved at the same time and this technique can be applied safely.