Tiyofenli Schiff bazı türevlerinin DFT çalışması ve antimikrobiyal aktiviteleri
DFT study and antimicrobial activities of Schiff bases derivates with thiophene
- Tez No: 610515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN SÜLEYMANOĞLU, DOÇ. DR. ŞAHİN DİREKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Mikrobiyoloji, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı; yeni sentezlenmiş amorf yapıdaki tiyofenli Schiff bazı türevlerinin yapısal parametrelerini, IR ve NMR spektral verilerini, Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT) yöntemi ile belirlemek, antibakteriyel ve antifungal özelliklerini seçilen 15 bakteri ve 4 mantar izolatı için in vitro olarak test etmektir. Schiff bazları analjezik, antifungal, antibakteriyel, antidepresan, antikanser, antikonvülsan ve antiinflamatuar gibi önemli biyolojik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle; yeni sentezlenmiş tiyofenli Schiff bazı türevlerinin toplum sağlığı için tehdit oluşturabilecek, seçilen 15 bakteri ve 4 mantar izolatına karşı etkinliği, Alamar mavisi eklenmiş mikrodilüsyon sıvı besiyeri yöntemi ile test edilmiştir. Testlerde, in vitro antimikrobiyal aktivite, Minimum İnhibitör Konsantrasyonu (MİK) değerleri kullanılarak belirlenmiştir. Yeni sentezlenmiş ve yapısı spektroskopik yöntemler (IR, NMR) ile aydınlatılmış amorf formdaki tiyofenli Schiff bazı türevlerinin yapısal parametreleri ve bazı spektroskopik verileri Gaussian 09 paket programı kullanılarak; DFT yöntemi ile elde edilmiştir. DFT/B3LYP/6-311++G(d,p) yöntemi kullanılarak moleküllerin bağ açıları, bağ uzunlukları, dihedral açıları, IR ve NMR spektral verileri hesaplanmış, IR ve NMR spektral verileri deneysel değerlerle karşılaştırılmıştır. Teorik çalışma ileride ilaç geliştirme çalışmalarında antimikrobiyal özellik gösteren bileşiklerin tanınması ve yapısal özelliklerinin ortaya konulması açısından oldukça önemli ve gereklidir. Bulgular, in vitro antimikrobiyal aktivite sonuçları ile birlikte değerlendirildiğinde; özellikle mevcut tedavi yöntemlerinde sıkça karşılaşılan, patojenlerin kullanılan ilaçlara direnç geliştirmesi, toksik ve yan etkilerin yarattığı sağlık sorunları nedeniyle, güvenli, toksik olmayan ve yan etkileri oldukça düşük yeni veya alternatif ilaç geliştirmek için yapılan çalışmalara önemli bir katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine using Density Functional Theory (DFT) method the structural parameters, IR and NMR spectral data of the newly synthesized Schiff base derivatives with thiophene and to test their antibacterial and antifungal properties against to the selected 15 bacteria and 4 fungi isolates. Schiff bases have important biological properties such as analgesic, antifungal, antibacterial, antidepressant, anticancer, anticonvulsant and antiinflammatory. Due to these features; in this study, the in vitro antimicrobial activities of newly synthesized Schiff base derivatives were tested against the selected 15 bacteria and 4 fungal isolates, which could pose a threat to the public health, by Microdilution broth assay with Alamar blue. In the tests, in vitro antimicrobial activity was determined by using the minimum inhibitory concentration (MIC) values. The structural parameters, IR and NMR spectral data of Schiff base derivatives in amorf form, to be newly synthesized and identificated by spectroscopic methods (IR, NMR), were obtained by DFT method using the Gaussian 09 package program. The bond angle, bond lengths, dihedral angles, IR and NMR spectral data of the molecules were calculated by the DFT/B3LYP / 6-311 ++ G (d, p) method and theoretical spectral data were compared with the experimental ones. The theoretical study is very important and necessary for the identification of the antimicrobial agents and their structural properties. When the findings are evaluated together with the antimicrobial activity results; frequently encountered in the current treatment methods, because of the development of resistance to the drugs and the health problems caused by the toxic and side effects, a significant contribution will be provided to the studies conducted to develop new or alternative drugs that are safe, non-toxic and with low side effects.