Kurumsal yönetim ve finansal raporların zamanında sunumu: BİST Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan işletmeler üzerinde bir inceleme
Corporate governance and the timeliness of financial reporting: A study on the companies listed in İstanbul Stock Exchange Corporate Governance Index
- Tez No: 610564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN SUADİYE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Zamanında sunum, finansal bilginin karar alıcıların kararlarını etkileyebileceği zamanda mevcut olmasıdır. Bu durumda kurumsal yönetimi benimsemiş işletmelerin, finansal bilgilerini tam, zamanında ve doğru şekilde kamuoyu ile paylaşmaları beklenen bir durumdur. Bu çalışmanın 2 ana amacı vardır. Birinci amacı, kurumsal yönetim uygulamalarının finansal tablolarının zamanında sunumuna etkisini incelemek; ikinci amacı da finansal tablolarının yayımlanma süresi ile işletmelerin büyüklüğü, aktif ve öz sermaye kârlılık oranı, finansal kaldıraç oranı ve denetim firması gibi işletmeye özgü faktörler arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Bunun için önce, BİST Kurumsal Yönetim Endeksi (KYE)'nde işlem gören işletmelerin endekse girmeden önceki ve girdikten sonraki dönemlerde finansal raporlarının kamuoyuna sunum zamanları sıklık analizi yapılarak incelenmiştir. Daha sonra, finansal raporların zamanında sunumu üzerinde etkisi olduğu düşünülen işletmeye özgü faktörler arasındaki ilişkiler regresyon analizi ile araştırılmıştır. Sıklık analizi sonuçlarına göre, BİST KYE'ndeki işletmelerin, BİST KYE'ne girdikten sonraki yıllarda finansal raporlarını endekse girmeden önceki yıllara kıyasla daha erken kamuoyuna sundukları ortaya çıkmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre de BİST KYE öncesinde işletme büyüklüğü ve kaldıraç oranı hariç, incelenen diğer faktörlerin finansal raporların zamanında sunumu üzerinde olumlu etkisi bulunmuştur. BİST KYE sonrasında ise işletme büyüklüğü ve aktif karlılık oranı hariç, incelenen diğer faktörlerin finansal raporların zamanında sunumu üzerinde olumlu etkisi vardır. BİST KYE'ndeki işletmelerin endekse dâhil olduğu döneme bakmaksızın 2005 ve 2017 yılları arasındaki dönem için yapılan regresyon analizinde ise işletme büyüklüğü hariç incelenen diğer faktörlerin finansal raporların zamanında sunumu üzerinde olumlu etkisi vardır. İşletme büyüklüğü incelenen bütün dönemlerde finansal tabloların erken sunumunu olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Timeliness means that financial information should be available when it can affect decision-makers' decisions. In this case, it is expected from the firms that have adopted corporate governance to share their financial information fully, timely and accurately with the public. This study has two main objectives. Its primary objective is to examine the impact of corporate governance practices on timeliness of financial statements. The second objective is to investigate whether the publication time of financial statements is related to firm-specific factors such as size, asset and equity profitability ratio, financial leverage ratio and corporate governance. To do this, firstly, the time of presentation of financial reports to the public before and after entering in the BIST Corporate Governance Index (BIST-CGI) were analyzed by the frequency analysis. Then, the relationships between firm-specific factors that are thought to have an impact on the timeliness of financial reports were investigated by regression analysis. According to the frequency analysis results, it was revealed that the firms traded in the BIST CGI presented their financial reports to the public earlier after they indexed in the BIST CGI, compared to the years before they entered the index. According to the results of the correlation analysis, except for the size and leverage ratio before BIST-CGI, other factors have a positive effect on the timeliness of financial reports. After the BIST-CGI, examined factors, except for the size of businesses and asset profitability rate, had a positive effect on the timeliness of financial reports. Regardless of the period in which the companies traded in BIST-CGI, for the period between 2005 and 2017, regression analysis show that other factors, except for the size of the business, have a positive effect on the timely presentation of financial reports. It has been revealed that the size has a negative impact on the early presentation of financial statements during all periods of review.