Szász operatörlerinin Brenke tip genelleştirilmesiyle yaklaşım
Generalization of Szász operators involving Brenke type polynomials
- Tez No: 610610
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, Varna, Sucu ve İçöz tarafından çalışılan Brenke tip polinomlar aracılığıyla tanımlanan Szász operatörlerinin bir genellemesi incelenmiştir. Giriş bölümünde operatörlerin ortaya çıkışı anlatılmıştır. İkinci bölümde yaklaşım teorisine ait temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu operaörlerin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise operatörlerin parametrik genelleştirmelerinin çalışılabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a generalization of Szász operators defined by Brenke type polynomials studied by Varna, Sucu and Içöz is investigated. In the introduction, the emergence of operators is explained. In the second part, basic definitions and concepts of approximation theory are given. In the third chapter, the approach characteristics of these operators are analyzed. In the conclusion part, it is stated that parametric generalizations of operators can be studied.