Bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin fonksiyonel DNA markörleri ile karakterizasyonu
Characterization of some bread wheat genotypes by functional DNA markers
  1. Tez No: 610657
  2. Yazar: AHMET CAN DİVİTLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ekmeklik buğday ıslahında gen kaynaklarının moleküler olarak karakterize edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle bu bilgilerin bilinmesi, yapılacak ıslah çalışmalarının başarısını artıracaktır. Bu çalışmada, 63 fonksiyonel DNA markörü kullanılarak, 54 hekzaploid Türk ve yabancı orijinli buğday çeşidi moleküler olarak karakterize edilmiştir. Bu araştırmada; adaptasyon, kalite, biyotik ve abiyotik faktörlere dayanıklılık sağlayan gen bölgeleri ile ilişkili 63 adet fonksiyonel DNA markörü kullanılmış ve çeşitler arasındaki gen bölgelerinin allelik durumları ve allellerin frekans değerleri saptanmıştır. İncelenen gen bölgeleri bakımından, çeşitler arasında önemli genetik farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulgularına dayanılarak, incelenen ekmeklik buğday çeşitlerinin buğday ıslah programlarında farklı amaçlar için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Molecular characterization of gene sources is very important in bread wheat breeding. Especially, knowing this information will increase the success of the improvement studies. In this study, 54 hexaploid Turkish and foreign wheat varieties were molecularly characterized using 63 functional DNA markers. In this study, 63 functional DNA markers associated with gene regions controlling adaptation, quality, resistance to biotic and abiotic factors were used, and allelic states and frequency values of alleles among the varieties were determined. In terms of gene regions examined, it was determined that there were significant genetic differences between varieties. Based on the research findings, it was concluded that the wheat varieties examined can be used for different purposes in wheat breeding programs.