T.C İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde kullanılan görsel materyallere Felton-Allen ile Nichol modeline göre soru sormanın akademik başarı ve kalıcılığa etkisi
The effect of asking questions on the vısual materials used in T.C History of Türkish Revolution and Atatürkism lesson according to Felton-Allen and Nichol model on academic success and retention
- Tez No: 610703
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinin konusu olan Çanakkale Savaşları'nın anlatımında görsel materyale Felton-Allen modeli ile Nichol modeline göre soru sormanın akademik başarı ve kalıcılığa etkisini saptamaya çalışmaktır. Araştırmada deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinin Mamak ilçesinde bulunan bir lisede öğrenim gören 11. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak geliştirilen Çanakkale Savaşları konusuyla ilgili 20 adet çoktan seçmeli soru kullanılmıştır. Bu testin soruları güvenilirlik analizi için“Cronbach Alfa Katsayısı”testine tabii tutulmuştur. Araştırmada bu sorular, 3 gruptan meydana gelen toplam 63 öğrenciye ön-test son-test ve kalıcılık testi şeklinde uygulanmıştır. Araştırmaya ilişkin uygulama, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 20.0 programı ile grupların kendi içindeki başarı ve kalıcılık düzeylerini ölçmek için ön-test, son test ve kalıcılık testi sonuçları bağımlı örneklemler t-testine tabii tutulmuştur. Grupların birbirleri arasındaki başarı ve kalıcılık sonuçlarını analiz etmek için ise SPSS 20.0 programı ile ön test, son test ve kalıcılık testi sonuçları tekrarlı ölçümler için çift faktörlü anova analizine tabii tutulmuştur. Araştırma neticesinde, akademik başarı bakımından geleneksel anlatım yönteminin uygulandığı grup ile Felton-Allen modeli uygulanan grubun arasında yapılan ölçümlerde, Felton-Allen modeli lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Buna göre Felton-Allen modeliyle ders işlemenin akademik başarıyı arttırmada geleneksel anlatım yönteminden daha etkili olduğu söylenebilir. Felton-Allen modelinin akademik başarıya etkisi Nichol modeli ile kıyaslandığında ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bununla birlikte, akademik başarıya etki bakımından Nichol modeli ile geleneksel anlatım yöntemi kıyaslandığında, ikisi arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Ayrıca, görsel materyale soru sorarak anlatımın yapıldığı derslerde öğrencilerin merak ve dikkatlerinin de arttığı gözlemlenmiştir. Bu durumun, görsel materyallerin göze hitap etme ve ilgi çekici olma gibi özelliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Araştırmada uygulanan kalıcılık testi başarı puanları sonucunda; Felton-Allen modelinin diğer iki modele göre kalıcılık düzeyini arttırmada daha etkili olduğu, Nichol modelinin ise geleneksel anlatım yöntemine göre kalıcılık düzeyini arttırmada daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, the Republic of Turkey Revolution History and Ataturkism course of lectures on the subject of the Battle of Çanakkale; to try to determine the effect of asking questions on visual material according to Felton-Allen model and Nichol model on academic success and retention. Experimental design was used in the research. The study group of the study consists of 11th grade students studying in a high school in Mamak district of Ankara province. In the research, 20 multiple choice questions related to Çanakkale Wars which were developed by the researcher by taking expert opinion as data collection tool were used. The questions of this test were subjected to the“Cronbach Alpha Coefficient”test for reliability analysis. In the study, these questions were applied to a total of 63 students consisting of 3 groups as pre-test, post-test and retention test. Research related application was carried out in the spring semester of the 2017-2018 academic year. The data obtained from the research have been subjected to the pre-test, post-test and retention test dependent samples t-test to measure the success and retention levels of the groups within the SPSS 20.0 program. In order to analyze the success and retention results of the groups, the results of pre-test, post-test and retention test with SPSS 20.0 program were subjected to two way anova analysis for repeated measurements. As a result of the research, it was observed that there was a significant difference in favor of the Felton-Allen model in the measurements made between the group in which the traditional expression method was applied and the group applied the Felton-Allen model in terms of academic success. Accordingly, it can be said that teaching with the Felton-Allen model is more effective than traditional expression method in increasing academic success. When the effect of Felton-Allen model on academic success was compared with Nichol model, no significant difference was found. In addition, it was observed that the curiosity and attention of the students increased in the lessons where the lecture was made by asking questions to the visual material. This situation is thought to be due to the visual materials such as appealing to the eye and being interesting. As a result of the retention test success scores applied in the research; Felton-Allen model was found to be more effective in increasing the level of retention than the other two models, while the Nichol model was more effective in increasing the level of retention than the traditional method of lecture.