İletişimde psikanalizin yeri ve reklamlarda arketip kullanımı
The place of psychoanalysis in communication and the usage of archetypes in advertising
  1. Tez No: 610814
  2. Yazar: YASİN İŞBAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde arketipler dünyanın önde gelen araştırma ve reklam ajansları tarafından kullanılmaktadır. Marka kimliğinin belirli bir arketipleuyuşması, dünya standartlarında şirketlerin, politikacıların ve kültürel figürlerin başarısının önemli bir bileşeni olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, arketip teorisinin temel ilkeleri ve pazarlama faaliyetlerinin uygulanmasında kullanım örnekleri açıklanmaktadır. Temel insan ihtiyaçları, kolektif bilinçaltının en eski biçimlerine kadar uzanan bütünsel bir arketipik görüntüler sistemi biçiminde ortaya çıkmaktadır. Arketiplerin anlamaları, pazarlamacılara marka performansını artırmak için önemli bir yolu sağlar. Arketip teorisinin yaratılması, İsviçreli psikolog ve psikiyatrist Carl Gustav Jung'un adıyla ilişkilidir. Z. Freud'un meşhur öğrencilerinden biri, daha sonra klasik psikanalizden uzaklaşıp kendi analitik psikolojisini yaratmıştır. Birkaç çalışma sonucunda Jung, insan psikolojinde önemli bir rolün sadece bireyin tarafından değil, aynı zamanda içeriği atalardan miras kalan arketiplerle temsil edilen kolektif bilinçdışının tarafından da oynandığı sonucuna vardı.
Özet (Çeviri)
Nowadays the archetypes are used by leading research and advertising agencies around the world. Correspondence of brand identity to a certain archetype is recognized as a key component of the success of world-class companies, politicians and cultural figures. This recearch describes the basic principles of the theory of archetypes and examples of its use in the practice of marketing activities. Fundamental human needs appear in the form of a holistic system of archetypal images that go back to the oldest forms of the collective unconscious. Understanding archetypes gives marketers another way to increase branding performance. The creation of the theory of archetypes is associated with the name of the Swiss psychologist and psychiatrist Karl Gustav Jung. One of the outstanding students of Z. Freud, he later moved away from classical psychoanalysis and created his own analytical psychology. As a result of a number of studies, Jung came to the conclusion that in the human psyche an essential role is played not only by the individual, but also by the collective unconscious, the content of which is represented by archetypes inherited from ancestors.