El Bayda–Labraq (El-cebel El-Akdar/Libya) florası
Flora of El Bayda and Labraq (El -Cebl El -Akkdar / Libya)
  1. Tez No: 610937
  2. Yazar: HANA Y.OMAR SHUAIB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma El Cebel El Akdar Dağı (Libya) florasını içermektedir. 2016-2019 yılları arasında Libya'nın kuzeyinde yer alan bölgeden 764 bitki örneği toplanmış ve herbaryum materyali haline getirilerek GAZI herbaryumuna konulmuştur. Alandan 57 familya, 177 cins ve bu cinslere ait 234 tür ve 2 tür altı takson olmak üzere toplamda 236 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonlardan 19'u endemiktir ve alandaki endemiz oranı 8 % dir. Alandan tespit edilen bütün taksonlar Akdeniz elementidir veya geniş yayılışlıdır. Çalışmadan çıkan sonuçlara göre en fazla takson içeren familyalar, Asteraceae, Poaceae, Fabaceae, Apiaceae ve Lamiaceae 'dir. 2 takson Libya florası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This research includes the El Cebel El Akdar Mountain (Libya) flora. Between 2016-2019, 764 plant specimens were collected from the region and stored herbarium material at GAZİ. The total determinated taxa numer is 57 families, 177 genera 236 taxa. 19 taxa are endemic and the ratio of the endemic is 8 %. All taxa determinated from the study area are Mediterranean elements or cosmopolitan. According to the results of the study, the families with the highest taxa are Asteraceae, Poaceae, Fabaceae, Apiaceae and Lamiaceae. 2 taxa are determinated as new records for Libyan flora.