Karadeniz Bakır İşletmeleri A.Ş. Samsun İşletme Müdürlüğü'nün sumanth modeli ile verimliliğin ölçülmesi
The Black sea copper works corporation Samsun branch functioning with sumanth model should be measured efficiency
  1. Tez No: 61101
  2. Yazar: BİRDOĞAN BAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN ATAYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde açıklanması ve çözümü güç gibi görünen pek çok karmaşık problemlerin kaynağında ekonomik nedenler yatmaktadır. Ekonomik kalkınma çabası, az gelişmiş ülkelerde yoksulluktan kurtulma, gelişmiş ülkeler için ise güçlerini koruyarak geleceklerini güvence altına alma yönünde büyük önem kazanmıştır. Verimlilik ölçme ve izleme çalışmaları ile elde edilen verilerin değerlendirilmesi, işletmenin düşük verimle üretilen ürünlerin belirlenmesini müteakip, işletme üretim sistemlerinin seçiminde ve nihai amaçlarına yönelik stratejik kararların alınmasına yardımcı olur. Bu çalışmanın amacı; üretim işletmelerinde ürün bazında verimliliği ölçme ve izleme modelini tanıtmak ve bu modelin nasıl uygulanabileceğini göstermeye yöneliktir. Çalışmanın ilk bölümünde, verimlilik kavramı ile ilgili tanımlamalar yapılmış, işletme verimliliğini etkileyen faktörler belirtilmiş, son olarak verimliliğin önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, çeşitli verimlilik oranlan açıklanmış, verimliliğin nasıl ve neden ölçülmesi gerektiği hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümün ilk kısmında, ürün odaklı toplam verimlilik modeli olan Sumanth modelinin teorisi üzerinde ayrıntılı olarak bilgi verilmiştir. Bu bölümün ikinci kısmında Metal Ana Sanayiinde faaliyet gösteren K.B.İ. A.Ş. Samsun İşletmesi tanıtılmış, modelin söz konusu işletmeye uygulanması için gerekli veriler toplanarak tablolar haline getirilmiştir. Daha sonra gerekli hesaplamalar yapılarak elde edilen değerler tablolar halinde verilmiştir. VIDördüncü bölümde ise hesaplamalar sonucu gerek ürünler açısından (Blister Balar ve Asit) ve gerekse işletme açısından elde edilen değerler ile sektör değerleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucu kapsamlı bir değerlendirme yapmak suretiyle, işletmenin olumlu ve olumsuz noktalan belirlenmiştir. Son olarak, tespit edilen bu olumsuzlukları ortadan kaldıracak çözüm önerilerinde bulunulmuştur. vn
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY The causes of most complex problems which seem difficult to be explained and solved are financial ones. The effort of developing economically means falling out of poverty for developed countries while it means taking their future under safe keeping then- power. Putting the datum gained by the work of efficiency measurement and observation into practice helps to take strategic decisions about final aims and factory's elections for production and methods after defining products produced by low efficiency. The aim of this study is measuring the efficiency of production in menufacturing enterprises introducing the model to be used and showing how to use this model. In the first part this work explanations about the concept of efficiency have been made, and the factors which affect managing efficiency have been emphosized, finally the importance the effect of efficiency has been stated. In the second part, various efficiency proportions have been explained and information about why and how efficiency should be measured have been given. At the beginning of the third part, the information about the theory of Sumanth model, the model of efficiency focused on product, has been given. In the second part of this chapter, The Black Sea Copper Works Corporation, Samsun branch functioning in the Main Metal Industry, has been introduced, by collecting the datum required applying for this enterprise they have been shown in charts. Later by calculating necessary counts, the figures gained have been given in charts. In the fourth part, as a result of counts the figures which are gained either for products (Blister Copper and Acid) or for enterprise are compared the sector figures. After vmthis comparision by doing evulation extendly, the positive and negative points have been defined. Finally, the suggestions for solution have been given to remove these defined negativeness. DC