Zonguldak Karaelmas Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin yetenek ve ilgileri ile eğitimini aldıkları mesleklerin uygunluğunun incelenmesi
Study on the consistency between Zonguldak Karaelmas University first class students career choice and their abilitirs and interests
- Tez No: 61120
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Üniversitelerde okuyan öğrencilerin yetenek ve ilgilerinin eğitimini aldıkları meslek alanlarına uygun olması hem onların kendilerini gerçekleştirmelerinde hem de ülke kalkınmasında etkili olabilecek bir faktördür. Ülkemizde, üniversite öğrencilerinin yetenek ve ilgilerinin yöneldikleri meslek alanlarına uygunluğunun belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, bu nedenle ayrı bir öneme sahiptir. Bu araştırma Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde okuyan 165 gönüllü birinci sınıf öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada kullanılan Kendini Değerlendirme Envanteri ve Anket Formu'ndan elde edilen verilerden bazılarının analizi x2 istatistiksel analiz tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bulgular, öğrencilerin tam olmamakla beraber, yeteneklerinin yöneldikleri mesleklere uygun olduğunu, ancak ilgileri ile yöneldikleri mesleklerin uygunluğunun yüksek olmadığım göstermektedir. Öğrencilerin lise eğitimleri ile yöneldikleri mesleklerin ise, genellikle uygun olduğu saptanmıştır. Bunun yanında, öğrencilerin tercihlerini yaparken en çok yetenek ve ilgilerini dikkate almaya, kazanabilecekleri bölümleri ve iş bulma ve meslekte ilerleme imkanı fazla olan meslekleri seçmeye çalıştıkları görülmüştür. Öğrencilerin yaklaşık 1/3 'ünün mesleki rehberlik yardımı alarak bu alanlara yöneldikleri de araştırmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
O 3. SUMMARY The fact that the abilities and interests of university students should be consistent with their field of study and career, is efficient on not only their self-realization but also the development of their country. For this reason, this study which aims to determine the consistency of university students, abilities and interests with the career field they choose, has a great importance. The research was made on 165 volunteering first class students of Zonguldak Karaelmas University. Some of the data which was obtained from the Self Evaluation Inventory and the Survey was analyzed by using yj statistical technic. Findings show that though not completely the abilities of students are consistent with their career, but that the consistency between their interests and careers was not high. On the other hand it has been found that the high school education of students and the careers they have chosen were consistent. Besides, there are some factors which are effective on the students' choice of career. First of all, they consider their own abilities and interests. They also choose the departments they will be able to enter and which will enable them to find a job and prefer jobs which promise opportunition of promotion. Those 1/3 of the students were directed towards these fields by career guidance, is among the findings of the research. vin