Tarihsel süreçte Türk-Latin Amerika ilişkileri ve Türkiye'nin Latin Amerika açılımı politikası
The relationship Between Turkey-Latin America in historical process and Turkey's Latin America opening Policy
  1. Tez No: 611965
  2. Yazar: HAKAN DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Yeni kıtanın keşfinden önce Piri Reis dünya haritasında Amerika kıtasına da yer vermiştir. Bu nedenle Osmanlı Devleti ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ilişkilerin Kolomb'un Amerika kıtasını keşfinden öncesine kadar uzandığı genel olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte belirtmek gerekir ki, Osmanlı Devleti ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki yakınlaşma potansiyeli yeterince değerlendirilememiştir. Nitekim Osmanlı Devleti XIX. yüzyıla kadar sömürgeci ülkelerin yeni kıtaya gösterdiği ilgiyi göstermemiştir. Yeni kıtaya yapılan göçler sayesinde Osmanlı Devleti ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ilişkiler canlanmaya başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte söz konusu ülkeler arasında diplomatik ilişkiler kurulmaya başlansa da, gerek Türkiye Cumhuriyeti'nin gerekse de Latin Amerika ülkelerinin yaşadığı konjonktürel sorunlar, ilişkilerin 1990'ların ortalarına kadar son derece düşük seviyelerde seyretmesine neden olmuştur. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte farklı alanlardaki işbirliği fırsatları yapısal bir çerçeveye oturtulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Before the invention of the new continent, Piri Reis had also shown the American Continent in his World map. For his reason, it is generally admitted that the relationship between Ottoman State and the Latin American countries had extended before the invention of America by Colomb. On the other hand, it is necessary to state that the potential of being closer between Ottoman State and the Latin American countries had not been evaluated sufficiently. In comparison with emperor countries, Ottoman State had not interested with the new continent until the 19th century. The problems which occurred in Ottoman State in 19th century had pave the way for Ottoman citizens to immigrate to Latin American countries. Thanks to the immigrations to new continent, the relationship between Ottoman State and the Latin American countries had started to be revived. With the establishment of Republic of Turkey, diplomatic relations had been established. However, both Turkey's and Latin American countries' conjectural problems led the relations to perform in low levels until mid-1990's. With the end of Cold War, it has been tried to create a structural framework for cooperation between Turkey and Latin American countries in different areas.