İş güvencesi (Feshe karşı korunma ve hizmet akdi yapma zorunluluğu)
  1. Tez No: 61201
  2. Yazar: SİBEL KURTBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET İş güvencesi çağdaş îş Hukukunun en güncel konularından birisini oluşturmaktadır. İş güvencesi genelde işçinin çalışmakta olduğu işini koruyabilmesi diğer bir anlatımla keyfî olarak işine son verilmemesi şeklinde ifade edilir. Oysa iş güvencesi daha geniş kapsamlı bir kavramdır. Feshe karşı koruma iş güvencesinin sadece bir yönüdür. Belirli koşullarda işinden ayrılmak zorunda kalan yahut bir özrü nedeniyle istihdam edilmede fırsat eşitliğine sahip olmayan kimselere istihdam önceliği tanınması, işverene hizmet akdi yapma zorunluluğu getirilmeside iş güvencesinin bir parçasıdır. Bu nedenle çalışmamızda İş güvencesini“Feshe Karşı Koruma”ve“Hizmet Akdi Yapma Zorunluluğu”olmak üzere iki bölümde inceledik. İş güvencesi sağlayan hukuki önlemler İş Kanunumuzun 13. maddesi karşısında çoğu zaman etkisiz kalmaktadır. İşverenin işçinin işine sebepsiz, gerekçesiz son verebilme olanağına sahip bulunması, işçinin hakkını açıkçası hukukun kendisine tanıdığı menfaatini bile arayamaması sonucunu doğurmaktadır. İş güvencesi konusunda düzenlenen milletlerarası sözleşmelerin başında Uluslararası Çalışma Örgütü bünyesinde kabul edilen sözleşmeler gelmektedir. ILO dışında Avrupa Konseyi ve Avrupa Topluluğu bünyesinde oluşturulan sözleşmelerde de İş Güvencesi ileilgili hükümler bulunmaktadır. Ülkemizde son yıllarda iş güvencesi konusunda en önemli r gelişme ILO'nün“Hizmet İlişkisine İşveren Tarafında Son Verilmesi Hakkında 158 sayılı Sözleşmenin TBMM'since”onaylanmasıdır. Ancak mevzuatımız yani iş yasalanmız sözleşmede belirtilen ilkelere henüz uydurulmuş değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Security of work is one of the most current topics of contemporary Labor legislation. Generally, security of work is defined as protecting one's current job. In other words, it prevents worker from being quited his job arbitrarily. In fact, security of work is much more comprehensive conception.“Protection against annulment=Feshe karşı Koruma”is only one side of security of work. In case of employment a priority must be given to these persons that have to quit their jobs in certain conditions or provide equal opportunity to those that have certain defects. By the same way, the necessity of making duty contract by emplayer must be put into effect. Because of these reasons, in our study we have examined security of work by separating in to two parts:“Protection Against Annulment=Feshe Karşı Koruma”and“The Necessity of Making Duty Contract ”Hizmet Akdi Yapma Zorunluluğu“ Legal provisions that provide security of work mostly* renain ineffective according to Article 13 (Art. 13) of labor law. Because there is possibility that employers can terminate workers work without reason and justifications, workers can not even benefit from advantages that law recognize to them.The heading contracts among international contracts organized on issue of security of work are the ones that were aggreed by ILO (International Labor Organization). In Turkey, the most important improvement about security of work is the approval of ILO' s ”About Putting an end to Duty Relations by Emplayer= Hizmet İlişkisine İşveren tarafından Son Verilmesi Hakkında", numbered 158 contract by Turkish Grand National Assembly (TGNA) However, our regulations, that is, our labor laws haven't not been ad justed to the principles that were stated ot the contract yet. V