Majör depresyonda psikoz benzeri yaşantılar ile bu yaşantıların içgörü ve kendine yansıtma ile ilişkisi
Psychosis like experiences and their relationship with insight and self-reflection in major depression
- Tez No: 612108
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ERKAN BERKSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Majör depresyon toplumda en sık gözlemlenen ruh sağlığıdır. MDB psikotik bozukluklar kategorisinde yer almasa da psikoz benzeri yaşantılar bu grup hastada sağlıklı kontrollere göre daha fazla gözlemlenmektedir. Bu çalışmada depresyon hastalarında psikoz benzeri yaşantıların normal popülasyondan daha fazla gözlemlendiğine dair var olan verilere katkı sağlamak ve depresyon hastalarında bu yaşantıların hem psikoloji alanında yer alan içgörü ve kendine yansıtma hem de bilişsel içgörü ile olan ilişkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Psikiyatri polikliniğine başvuran 49 depresyon hastası ve 42 sağlıklı gönüllü kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafından Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ) ve Sosyodemografik veri formu uygulandıktan sonra Beck Anksiyete Ölçeği(BAÖ), Kendine Yansıtma ve İçgörü Ölçeği(KYİÖ), Toplumda Psişik Yaşantıları Değerlendirme Ölçeği (CAPE42) ve Bilişsel İçgörü Ölçeği (BİÖ) verilmiştir. Gruplar arası farkların tespiti ve grup içi etkenlerin korelasyonu uygun istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Bulgular: Psikoz benzeri yaşantılar depresyon grubunda anlamlı olarak daha fazladır(p=0,000). PBY sıklığı da depresyon grubunda anlamlı olarak daha fazladır (p=0,006). Depresyon grubunda HDÖ, BAÖ, KYİÖ kendine yansıtma ve içgörü alt ölçekleri, BİÖ kendini ifade etme ve kendinden eminlik alt ölçekleri arasında anlamlı korelasyon gözlenmiştir (sırasıyla p=0,009, r=0,371; p=0,000, r=0,629; p=0,034, r=0,330; p=0,002, r=-0,440; p=0,001, r=0,443; p=0,012, r=0,352). Çoklu regresyon analizinde HDÖ, BAÖ, KYİÖ içgörü, BİÖ kendini ifade etme ve kendinden eminlik modeli anlamlı olup (p=0,000) model içerisinde BAÖ ve BİÖ kendi ifade etme anlamlılığını devam ettirmiştir(sırasıyla p=0,005, p=0,041). Sonuç: Depresyon hastalarında psikoz benzeri yaşantılar anlamlı olarak daha fazla bu yaşantılar psikolojik içgörü ve kendine yansıtma, anksiyete ve bilişsel içgörünün bileşenleri ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Major depressive disorder is the most common mental disorder. Even if MDB is not within psychotic disorder category, psychosis like experiences are more common than healthy population in these patients. In this paper it is purposed to provide evidences that indicate psychosis like experiences are more common in patients with depression than general population and to show relationship between both psychological insight and self-reflection and cognitive insight. Materials and Methods:49 MDB patients who applied to Ankara University School of Medicine Adult Psychiatry and 42 healthy controls were included. After Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Sociodemographic Data For were applied to participants, Beck Anxiety Inventory(BAI), Self-reflection and Insight Scale (SRIS), Community Assessment of Psychic Experiences (CAPE42) and Cognitive Insight Scale (CIS) were completed. Differences between groups and correlation between variables were performed by appropriate statistical methods. Results: Levels of PLEs are significantly are more in depression group (p=0,000). PLEs are also significantly more frequent in depression group (p=0,006). In depression group there were significantly correlation between levels of PLEs and scores of HAM-D, BAI, SRIS self-reflection and insight subscales, CIS self-reflectiveness and self-certinity subscales (respectively p=0,009, r=0,371; p=0,000, r=0,629; p=0,034, r=0,330; p=0,002, r=-0,440; p=0,001, r=0,443; p=0,012, r=0,352). Multiple regression analysis were performed to predict PLEs level usinig HAM-D, BAI, SRIS insight subscale, CIS self-certinity and self-reflectivenss subscales These variables significantly predicts PLEs level (p=0,000). BAI and CIS self-reflectiveness subscale significantly added to model (respectively p=0,005, p=0,041). Conclusions: PLEs are significantly more frequent in patients with depresion and PLEs level are related with psychological insight and self-reflection, anxiety and components of cognitive insight.