Organizasyon yapısının verimlilik üzerine etkileri
  1. Tez No: 61229
  2. Yazar: NURSEV YÜCELİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüz koşullan işletmelerin organizasyon yapılarını oluştururken, rekabet edebilecek ve dış çevredeki hızlı değişimlere ayak uydurabilecek bir organizasyon yapısına sahip olmaları zorunluluğunu ortaya koymuştur. Çalışmamızda, organizasyon yapıları ve işletmenin verimliliği üzerindeki etkileri, teorik bilgiler ışığında bir işletmede incelenmektedir. Birinci bölümde, organizasyon tanımı, organizasyonun oluşum süreci ve organizasyonların yapısal boyutları olarak, büyüklük, kontrol alanı, merkezileşme derecesi, dikey farklılaşma, yatay farklılaşma, formalizasyon ve yönetim yoğunluğu incelenmiştir. Bu boyutların organizasyon içerisinde uygulanma şekillerinin, organizasyon yapısını hangi düzeyde etkileyebileceği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, verimliliğin tanımı, önemi ve organizasyon yapısının verimlilik ile ilişkisi açısından işgücü verimliliği anlatılmaktadır. Burada organizasyonların yapısal boyutlarının verimlilik üzerinde dolaylı veya doğrudan ne ölçüde etkileyebileceği üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde, TUSAŞ MOTOR SANAYİİ A.Ş. (TEI)'nin uyguladığı organizasyon yapısı ve bu yapının verimlilik üzerindeki etkilerinin araştırma sonuçları verilmiştir. TEI'nin çok uluslu bir işletme olmasından dolayı, bu bölümde çok uluslu işletme kavramı ve çok uluslu işletmelerin uyguladıkları organizasyon yapılan anlatılmıştır. Daha sonra, TEI'nin kuruluşundan günümüze kadar uyguladıkları organizasyon yapıları üzerinde durulmuştur. Sonuçta, TEI'nin uyguladığı organizasyon yapısı ile verimlilik üzerindeki etkileri inceleme sonuçlarına göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's conditions have brought up the necessity of having an organization structure that can keep in step with to fast changes at outer surrounding and can rival while producing the structure of management organization. In our study, organization structure and it's effects on management efficiency are been examining in a management under thcorical information. At first part, it is been insisted on the definition of organization, the formation period of organization and structural dimensions of organizations. As structural dimensions of organizations; size, span of control, degree of centralization, vertical differentiation, horizontal differentiation, formalization and administrative intensity are been examined. The drill shapes of these dimensions in organization are insisted on which level thay can affect the structure of organization. At second part, the definition and necessity of efficiency, the working power due to the relation of efficiency of the organization structure are been explained. Here, it's been insisted on how the dimensions of organization structure affect on efficiency, directly or indirectly. At third part, the organization structure which TUSAŞ MOTOR SANAYÎI A.Ş. (TEI) applies, and the effects of this structure on effiency are been given at the result of an investigation. Because TEI is a multinational management, at this part the concept of a multinational management and the structure that multinational management apply are explained. After that, it's been insisted on the organization structure that TEI apply, from establishing till now. At the result, the organization structure that TEI applies and it's effects on efficiency are commented according to the result of investigation.