İş sağlığı ve güvenliği açısından psikososyal riskler: 'Otomotiv sektörü üzerine bir uygulama'
Pscychosocial risks in term of occupational health and safety: 'A survey on the automotive sector'
  1. Tez No: 612339
  2. Yazar: DAMLA ÇAĞLA KARAHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ SERPİL AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Psikolojik sağlık, kişinin gündelik yaşamını ve iş hayatını doğrudan etkileyen bir unsurdur. Gündelik yaşamın büyük bölümü iş yerinde geçmektedir ve bu nedenle iş ortamında insan psikolojisini etkileyen etmenler, doğrudan kişinin yaşantısına yansımaktadır. İş sağlığı ve güvenliği, psikososyal risklerin yok edilmesi ve bu sayede kişinin psikolojik, sosyal ve fiziksel sağlığının korunmasını da hedefine alan sistemler bütünüdür. Bu çalışmada otomotiv sektörü çalışanlarının psikososyal risklerden nasıl etkilendikleri araştırılmıştır. Alan yazın taramasının yanı sıra anket uygulaması metotları kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, cinsiyetin psikososyal riskleri hissetme hususunda etkili olmadığını göstermiştir. Buna karşın, çalışma saatleri, çalışma süresi, stres, tükenmişlik düzeyi ve mobbing, birbirini olumsuz yönde etkileyerek kişinin psikolojik sağlığını tehdit eden unsurlar olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological health is a factor that directly affects a person's daily life and business life. Most of the daily life is in the workplace, and therefore factors affecting the human psychology in the work environment are directly reflected in one's life. Occupational health and safety is the totality of systems that aim to eliminate the psychosocial risks and thus protect the psychological, social and physical health of the person. In this study, it was investigated how the employees of the automotive sector were affected by psychosocial risks. In addition to the literature review and questionnaire application methods were used. The findings showed that gender was not effective in sensing psychosocial risks. On the other hand, working hours, shifts, stress, burnout level and mobbing were negatively affecting each other and were identified as factors threatening the psychological health of the person.