Aracı işveren ve 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu yönünden aracı işveren uygulamalarına ilişkin hukuki düzenlemeler
- Tez No: 61237
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZÜHTÜ ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 18
Özet
ÖZET Teknolojik gelişmeler, artan ulusal ve uluslararası rekabet ekonomik güçlükler ve uzmanlaşma klasik istihdam modelinden farklı çalışma ilişkilerini gerektirir. Aracı işveren uygulaması bu farklı istihdam türlerinden birisidir, işveren ve aracı işveren arasında yapılan sözleşmeye göre aracı işveren, işverenden aldığı ve işçileriyle yaptığı işi işverene teslim eder. 1475 Sayılı îş Kanunu ve 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda aracı işveren uygulamaları ile doğrudan ilgili kanuni düzenlemeler vardır. Ayrıca aracı işverenlerin işçileri 2821 ve 2822 sayılı kanunlarda diğer işçiler gibi aynı haklara sahiptir. Sosyal Sigortalar Kanununa göre işverenin sahip olduğu yükümlülükler aracı işveren için de geçerlidir. İşverenler aracı işverenin uygulamadığı bu yükümlülüklerden dolayı aynı şekilde sorumludur. Bu çalışmada Sosyal Sigortalar Kanunundaki aracı işveren sorumlulukları ve aracı işveren uygulaması ile ilgili kanuni düzenlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tecnological improvements, increasing national and international comptetion, economical difficulties and professionalism require working relations different from classical employment model. The application of subemployer is one of these different kinds of employment. According to the contract made between employer and subemployer the subemployer deliver the work which he took from the employer and made with his workers. In Labor Act, 1475 and in Social Security Act, 506 there are legislative regulations directly related with subemployer applications in law. Also the workers of subemployers have the same rights as other workers in the acts, 2821 and 2822. Under the Social Security Act the responsibilities the employer has are valid for the subemployers. Employers are responsibility in the same way because of the subemployers not applying these responsibilities. In this study the legislative regulations related with the application of subemployer and the responsibilities of employer in Social Security Act have been studied.