İmalat sanayii üretim ve istihdam düzeyinin 1980 öncesi ve 1980 sonrası karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 61238
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET 1970-80 döneminde uygulanan ithal ikameci sanayileşme politikası iç üretimi artırmayı hedefliyordu. Ancak 1980-90 döneminde ihracata dönük bir sanayileşme politikası hedeflenmiştir. Bu iki farklı kalkınma modelinin karşılaştırması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın sonuçlan kısaca şöyledir. 1970-80 döneminin ikinci yarısında yaşanmaya başlanan ekonomik krizin etkisiyle, reel sabit sermaye yatırımlarındaki gerileme oldukça yüksektir. 1980 sonrasında da sabit sermaye yatırımlarında gerileme yaşanmıştır. 1970-80 ithal ikameci dönemde, ihracat oldukça düşük düzeyde kalmıştır. 1980 sonrasında, ihracata yönelik sanayileşme politikasıyla, dönemin en yüksek ihracat artışı 1986 yılında, %89 olmuştur. Ancak 1980'li yılların sonlarına doğru ihracatta gerileme görülmektedir. 1980 sonrasında, sermayenin fiyatı yükseltilerek, daha çok emek yoğun yatırımlara yönelinmesi sağlanacaktı. Dolayısıyla istihdam artışı sağlanmış olacaktı. 1980 sonrasında, imalat sanayinde üretim ve ihracatın, bir önceki döneme göre arttığı görülmüştür. Bu durumda yatırımlarda artış ve dolayısıyla istihdamda artış olması gerekirdi. Ancak artan sermaye gelirinin yatırımlara değil de, spekülatif amaçlı alanlara kaymasıyla arzu edilen yatırım artışı sağlanamamış ve istihdam da istenilen düzeye ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Industrialization policies pursued during the period 1970-1980 were primarily focused on import substitution. But after 1980, export-led growth policies adapted. In this paper, we examined the difference between these policies. Real fixed capital investment decreased tremendously due to the economic crisis occurred in the second half of the 1970-1980 period. We witnessed the same tendency after 1980. Exports stayed at very low levels between 1970-1980 but export oriented growth policies after 1980 caused enormous increases in exports. In the late 80's the increasing trend in exports disappeared. Economic policies after 1980 were primarily focused on increasing labor-intensive investments by increasing the cost of capital which, later, might increase employment. Following these economic policies, production level and exports increased in the manufacture industry but contrary to the expectations, increase in investments and employment never happened, because increasing capital income spend on portfolio investments rather than direct investments.