Kamu iktisadi teşebbüslerinde reorganizasyon sonuçlarının tekel boyutunda incelenmesi
- Tez No: 61239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
1929 Dünya Ekonomik Bunalımın sosyo-ekonomik ve siyasal nedenlerinin bir uzantısı olarak; gerek devletleştirme politikaları, gerekse özel teşebbüsün yetersizliği nedeniyle KİT'ler gündeme gelmiştir. Her ne amaçla kurulmuş olursa olsun KİT'ler uzun yıllardır devletin ekonomiye müdahele araçlarından biri olmuşlardır. Kuruluşu 135 önceye kadar dayanan TEKEL; tütün, alkollü içkiler, tuz ve kibrit üretimiyle halen devletin en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Reorganizasyon çalışmalarıyla TEKEL'e yeni bir kimlik kazandırılması ve etkinliğinin artırılması hedeflenmiştir. Ancak geliştirilen yöntemin bu hedeflere ulaşılmasında fazlaca bir rol oynamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As it a part of socio-economic and political reosons of 1929 crisis, SEE's have come to the agenda, both lock of private sector initiatives and nationalization policies, SEE's, based on whatever goals have been one of the most important means of government interference to economy. TEKEL, thant was established 135 years before, is consisted of the state most important financial resourses with production of tobacco, drinks with alchol, salt and matches. It's proposed that, by reorganization of TEKEL, to gain new construction and to increase it's productivity. But this method has not been successful! to reach this goal.