Yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının firma performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of green suppy chain management practicies on firm performance
- Tez No: 612381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı; yeşil tedarik zinciri uygulamalarının çevresel sürdürülebilirlik performansları üzerine etkilerinin incelenerek etkilerinin açığa çıkarılması ve çevresel sürdürülebilirlik performanslarının işletme performansları ile ilişkisinin yönü belirlenerek işletmeleri ve araştırmacıları yönlendirmesi hedeflenmiştir. Çalışmada öncelikli olarak yeşil tedarik zinciri yönetimine ilişkin olarak literatür araştırılması yapılmış olup, ardından Türkiye'nin en büyük sanayi odalarından olan İstanbul Sanayi Odası'nın yapmış olduğu İSO 1.000 listesinde ki imalatçı işletmeler ile Gaziantep ili ve çevresinde yerleşik imalatçı işletmeler ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasında sektör farkı olmaksızın 386 firma anketin tamamını doldurarak destek olmuştur. Anketlerden elde edilen veriler ışığında SPSS paket programı kullanılarak, korelasyon ve hiyerarşik regresyon yapılarak son bölümde paylaşılmıştır. Yapılan analizler ışığında yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamaları ile çevresel sürdürülebilirlik performansları arasında güçlü bir korelasyon olduğu, operasyonel ve ekonomik performans ise özellikle finansal ve pazar performanslı ile pozitif etkilediği analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; It is aimed to reveal the effects of green supply chain applications on environmental sustainability performances and to direct the businesses and researchers by determining the direction of the relationship between environmental sustainability performances and business performances. priority has been made to investigate the literature on the green supply chain management in the study, followed by Turkey's largest industry, which is one room in Istanbul Gaziantep province on the manufacturer with businesses in the Chamber of the ISO 1000 list, which was made in and around built-industry survey by the company are made. In the survey study, 386 companies supported the survey by filling out the entire questionnaire. In the light of the data obtained from the surveys, using the SPSS package program, correlation and hierarchical regression were made and shared in the last section. In the light of the analysis, it was analyzed that there is a strong correlation between green supply chain management practices and environmental sustainability performances, while operational and economic performance positively affects especially financial and market performance.