George Orwell'ın edebi gazetecilik anlayışı: Paris ve Londra'da Beş Parasız, Wigan İskelesi Yolu ve Katalonya'ya Selam yapıtlarının çözümlemesi
George Orwell's approach to literary journalism: The analysis of Down and Out in Paris and London, The Road to Wigan Pier and Hommage to Catalonia
- Tez No: 612440
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Gazetecilik, Western Linguistics and Literature, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın konusunu George Orwell'ın edebi gazetecilik anlayışı oluşturmaktadır. Orwell'ın Paris ve Londra'da Beş Parasız, Wigan İskelesi Yolu ve Katalonya'ya Selam yapıtları çözümlenip, edebi gazeteciliğin Orwell'da ne şekilde yer aldığı yorumlanmıştır. Çalışmada yöntem olarak nitel içerik çözümlemesi kullanılmıştır. Yapıtların çözümlemesi ise Sahne Sahne Tasarım/Oluşumu, Üçüncü Kişi Bakış Açısı Anlatımı, Tam Kayıt ya da Tam Diyalog, Durum Ayrıntıları, Belgeye Dayalı Konular, Derin ve Ayrıntılı Araştırma Yapmak ve Olayların/Konunun Öznesi Olmak, Edebi Anlatım şeklinde, yedi edebi gazetecilik özelliğine göre gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, üç yapıtta da Tam Kayıt ya da Tam Diyalog ve kısmi olarak da Üçüncü Kişi Bakış Açısı Anlatımı özelliklerinin kullanılmadığı görülmüştür. Bunun yanında Orwell, yapıtlarında diyaloglara bolca yer vermemeyi ve anlatımda bakış açısı olarak birinci tekil şahsı kullanmayı tercih etmiştir. Orwell, yapıtlarını oluştururken olayları kronolojik olarak sıralamak yerine, ara ara geri dönüşlere başvurmaktadır. Bütünlük, ilgi çekicilik ve akıcılık sağlayacağını düşündüğü şekilde sıraladığı olayları ve konuları, derin ve uzun betimlemelerle kaleme almaktadır. Bu betimlemelerde, simge, sembol, bolca benzetme, kişileştirme, dramatizasyon gibi edebi unsurlar kullanarak, yapıta edebi bir hava katmaktadır. Aynı zamanda Orwell'ın, kişi betimlemelerinden çok mekân betimlemelerine önem verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is George Orwell's approach to literary journalism. Orwell's Down and Out in Paris and London, The Road To Wigan Pier and Hommage To Catalonia were analyzed and the way literary journalism was formed in Orwell was interpreted. In this study, qualitative content analysis was used. Furthermore, three works of Orwell were analyzed according to seven literary journalism features which are as follows: Stage by Stage Design/Formation, Third Person Point of View, Full Registration or Full Dialogue, Situation Details, Document Based Topics, To Do Deep And Detailed Research and To Be The Subject Of Events/Issues and Literary Narration. According to the results, it was seen that Orwell did not use the Full Registration or Full Dialogue feature in his three works and he partially used the Narration from the Third Person Perspective, besides that, Orwell preferred not to include a lot of dialogue and to use first person point of view in his works. Instead of chronologizing events, Orwell gives place to flashbacks. He writes about the events and subjects which he listed in order to provide integrity, interest and fluency with deep and long descriptions. Orwell gives a literary feel to his works by using literary elements in descriptions such as signs, symbols, similes, anthropomorphizing and dramatization. At the same time, it was seen that Orwell prioritizes spatial descriptions rather than descriptions of a person.