Yönetim aracı olarak bütçeler ve bütçeye katılımın etkileri
- Tez No: 61248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET işletmelerde bütçeleme sisteminin organizasyonu; yeterince iyi kurulup etkin kullanıldığında yönetimi önemli oranda destekler. İyi düzenlenmiş bir bütçe sistemi; işletmelerde sadece finansal planların yapılmasını ve sağlıklı kararlar alınmasını sağlamaz, aynı zamanda bir iletişim, yöneltme ve kontrol aracı olarak da kullanılabilirler. Ayrıca kurulumuna ve uygulamasına katılım sağlanarak, bilinçli yöneticiler tarafından işgörenleri güdüleyici ve performans artırıcı olarak da kullanılabilirler. Bu araştırma, işletmelerde çeşitli düzeylerdeki yöneticilerin bütçe kurulumuna katılmaktan olumlu düzeyde etkilenecekleri ve bütçe kontrol etkinliğinin katılımla artacağı hipotezine dayanılarak yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde işletme bütçeleri ile ilgili genel bilgiler verilmiş, işletmelerdeki bütçe uygulamaları, bütçelerin ayrımlanması, bütçe ile yönetim fonksiyonları ilişkisi ve bütçenin yönetim aracı olarak kullanılmasının sonuçları ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca bütçeleme ile ilgili sorunlardan sözedilmiştir. İkinci bölümde bütçenin kontrol etkinliği, bütçelemenin davranışsal boyutları ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmış ve bu konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar özetlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise iki uluslararası işletmede durumu ortaya çıkarmak ve katılım ile bütçe kontrol etkinliğinin ilişkisini ortaya koymak amacıyla üst, orta ve alt kademe yöneticilerine sorular yöneltilerek bir anket çalışması yapılmış ve yöneticilerin bu konudaki fikirleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda sorulara verilen yanıtlar değerlendirilerek, yönetici düzeyindeki işgörenlerin bütçe kurulumuna katılmanın kontrol etkinliğini olumlu etkilediğini düşündükleri ortaya çıkmış ve hipotez önemli oranda desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organization of budgeting systems, supports the management in important degrees, when setted well and used effectively. A well-setted budgeting system, results, not only in setting also the financial plans and making healthy desicions, but also serves as a matter of communication, direction and controlling. In addition, it can be used by the managers in the motivation and in the improvement of the performance of the employee, by ensuring them to participate in setting and performing. This study depends on the hypothesis that, participating in budget- setting, effects the managers at various levels of organizations in a positive manner, and budget control performance improves proportional to the participation. This study is composed of three parts and the first part includes general information on the budgets of organizations, budgeting systems, subdivisions of budgets, relationship of budgets to managerial functions and the results of the usage of the budgets in the management. This part also includes some informations on budgeting problems. The second part consists of the role budgets in controlling, behavioral aspects of budgeting and summaries of some studies on the same subject. The third part includes the data from low, middle and high-level managers working in two international organizations, using a survey questionnaire as to reveal the relatioship of participation to the effectiveness of budget control. In conclusion, this study reveals that, managers at various levels, agrees that the participation in budget-setting, effects the controlling in positive manner, so the hypothesis was supported significantly.