Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi iç hastalıkları polikliniği'ne başvuran hastaların vücut kitle indeksi ile vitamin b12 arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of relation between body mass index and vitamin b12 levels at patients who admitted to Kafkas University Medicine Faculty Internal Medicine Policlinics
- Tez No: 612640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Vücut Kitle İndeksi İle Vitamin B12 Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi Amaç: Obezite tüm dünyada pandemi halini almış, etiyolojisinde birçok etmenin rol oynadığı ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir hastalıktır. Obezitenin değerlendirmesinde, antropometrik ölçüm tekniklerinden olan vücut kitle indeksi kullanımı pratik olması nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. Vitamin B12 vücüt için esansiyel olup, birçok metabolik hadisenin yapıtaşını oluşturmaktadır. Bizde çalışmamızda vücut kitle indeksi ile vitamin B12 düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışma Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniklerine Ocak 2015- Mayıs 2016 tarihlerinde başvuran, ek bir hastalığı olmayan 18-67 yaş arası 168 kişi retrospektif olarak çalışmaya alındı. Bireyler vücut kitle indeksine göre; 18,50-24,99 olanlar Grup I, ≥ 25- 29.99 olanlar Grup II, ≥ 30 olanlar Grup III çalışma gruplarına ayrıldı ve adlandırıldı. Grupların vücut kitle indeksi ile hemogram, bazı biyokimyasal parametreler, vitamin D düzeyi, vitamin B12 düzeyi arasındaki ilişki araştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS 24 kullanılarak yapıldı. P değerinin 0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Evaluation Of Relation Between Vitamin B12 And Body Mass İndex Aim: Obesity has became a pandemy all around the world, etiology of obesity consist multiple factors and it causes serious health problems. Body mass index (BMI) as an anthropometric measurement technique is used frequently for evaluaton of obesity. Vitamin B12 is an essential vitamin for body and has roles at various metabolic events. At this study we aimed to evaluate the relation between body mass index and obesity. Material and method: 168 patients between 18-67 years old who admitted to Kafkas University Medicine Faculty Internal Medicine Department between January 2015-May 2016 who did not have additional diseases had been taken to this study. Patients were classified as body mass index such as Group I:18,50-24,99, Group II , ≥25- 29.99 and Group III ≥ 30. BMI, hemogram, biochemistry, vitamin D levels and vitamin B12 levels are evaluated between these groups. SPSS 24 was used for statistical analysis and P 0,05).